että voisin aika rutkasta vähentää tuota alkoholin käyttöä ja vaikka perustaaa perheeen :)
Sun lähellä mulla tulee sellanen olo
parempaaelämäää
11213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yhteisön sinulle antama 30ke/vuosi pitää sinut iloisena. Mietinkin miksi kelpaankin mutta sinähän oletkin TÖISSÄ.
Voi lapsi parkoja.
Toimitusjohtajat ovat yleensä leluja joillekin KKK-ihmisille, he leikkivät toimitusjohtajilla kuten pikkutytöt nukeilla :D
En mä kyllä semmosina lapsia pidä. Rakastan lapsia ja siitäpä kertoo jo ammattinikin.Et luultavasti olisin ihan hyvä äiti kun olen ihan opiskellut lasten hoitoa ja kasvattamista kolme vuotta, Musiikki ja lapset <3 Musiikkikasvatus 5, siitä numerosta mä oon ylpeä. ;)
on sairaus ja siitä ei niin vain parannu. Ehkä hetkeksi voi lopettaa, mutta se, että perustaa perheen ei alkoholistia paranna.
en ole alkoholisti.
Montako kymmentä vuotta olet jo ollut ilman ryyppyä?
Alkoholismi on mutta onko se että avaa korkin ja ottaa välillä alkoholismia?
Jos ottaa kerran vuodessa, kerran puolessa vuodessa tai kerran kuussa ei ole alkoholismia ja jos alkoholi ja juominen mainitaan ketjussa se ei ole automaattinen alkoholismi. Mielisaiaraus on minusta tuollaista jossa ollaan tuollaisa toisia halveeraavia ja pienestä luulottelua.
Sinun tavalla voisin väittää sinun olevan todennäköisesti psykoosissa kun aloittajan kirjoituksesta sait heti harhoja joissa näet ihmisen alkoholistina.
Alkoholismi on kuitenkin vakava asia ja se vaatii sen ettei pysty lopettaan juomistaan aloitettuaan.. Riippuvuutta.
Ihminen voi olla riippuvainen myös seksistä, pelaamisesta, liikunnasta, syömisestä, huumeista, lääkkeistä jne.
Jos juo päivittäin ja pitkiä putkia on alkoholisti.
Minulla oli sukulainen ja se tosiaan on sitä ettei juurikaan selvänä olla.
Kannattaa aina muistaa olla nätisti toisille meinaan vaan että silläkin on ratkaiseva merkitys kuka sysääntyy alkoholismiin ja se joka ilkeä voi olla raivoraitis, mutta vaikka psykopaatti tai narsisti
Jos juo viinilasin päivittäin erityisesti jos ruoan kanssa nauttii sen on automaattisesti alkoholisti!
Ja silloin kysytäänkin jo kysymys: kuka onkaan uhri?
alkoholisti vai psykopaattinen ja narsistinen ihminen?
Alkoholismi on yleensäkin pakokeino josta hirbiä ihmisestä tai tilanteesta joka terrorisoi niin pahoin elämää että parempi vaihtoehto on sumentaa aivot päihteellä
Minusta sellainen terrorisoiva ihminen pitäisi ampua katuun märäksi läntiksi rangaistuksena siitä että joku on sen kamaluuden takia ajautunut alkoholistiksi.
Ei silloinkaan pakosti. Asian määrittää onko siitä aineesta tullut riippuvaiseksi ja että se on pakko se yksi ryyppy saada ja sitten kun sen yhden on saanut on pakko saada toinenkin ja komas... ja yhtäkkiä sillä tyylillä on mennyt päiviä ja viikkoja ja kuukausia ja kohta jo vuosia