Koodaus/ammattikoulu ?

Koodaus_amis

Eli siis olen about vuoden jo ollu kiinnostunut kooduksesta , ja koodannut C /C#/C/Python/assembly(tosi vähän)/

Muuta : HTML/CSS

Olen aika surkea matikassa , eli miten se vaikuttaa tähän koodaus linjalle hakemista?

Miksi en menisi lukioon? Huono keskiarvo , en usko et pääsisin mihinkään(vaikka olenkin siis seiskalla viellä , koitan saada parempia numeroita 8&9 viellä:D )

Mitä mä nyt yritän kysyä on että mitä kokemuksia teillä on tästä (ammattikoulun kautta hakee koodaus töihin)

Ajattelin mennä ammattikorkeakouluun , ammattikoulun jälkeen

Selvemmin nyt sanottuna

1.Miten vaikeaa tuo olisi
2.millä noista kielistö olisi kysyntää eniten töitä hakiessa
3.millä noista kielistä tienaa eniten?
4.mihin noista kielistä kannattaisi nyt ryhtyä opiskelemaan eniten?
5. Paljon ylipäätään tosta ammattikoulu-amk --> ?? Kautta tienaa?

Ois kiva saada kans joku hyväki vastaus tohon tienaamiseen kun kiinnostaa , en mielelläni haluaisi liian huonoa palkkaa kovasta työstä ..

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koodaus_amis

      Ainiin ja visualbasic ja visualbasic . Net

    • Varmaan tärkeintä olisi oppia se ohjelmointi eikä takertua mihinkään kieliin.

      Ohjelmointikieli on työkalu ja se valitaan projektin mukaan. Ihan normaalia, että kun aloitetaan hommia niin vilkaistaan vähän ohjelmointikielen dokumentaatiota ja tehdään. Se on ohjelmointityön minimitaso, että kun annetaan speksi niin tehdään testit ja toteutetaan se projektin kielellä mikä parhaiten sopii käyttöön.

      Tällä ei vielä juhlita työmarkkinoilla. Tuollainen yksinkertainen perusduuni teetetään helposti intialaisilla tms. jotka tekee sitä euron tunti tms. Eli, osaamalla jotain ohjelmointikieltä, et tienaa. Et tienaa vaikka osaisit tehdä jotain koodia kymmenellä eri kielellä.

      Seuraava taso on se, että ihan itse suunnitellaan myös ne ohjelmistot kun saa kuvauksen mitä haluttaisiin ja sen mukaan mietitään arkkitehtuuri ja huomioidaan yksityiskohdat, valitaan ongelmaan sopiva kieli ja muut työkalut, ja omaksutaan se kieli parissa tunnissa, ja voidaan viedä se projekti valmiiksi.

      Työelämässä kuitenkin kaivataan sitä kolmatta tasoa, että ymmärretään myös edellämainittujen taitojen lisäksi liiketoimintaa, että voidaan ratkoa asiakkaan liiketoimintaan liittyviä asioita tekniikalla.

      ...

      Eli, älä keskity kieleen. Ajattele laajemmin kuin jotain yksinkertaista nippelijuttua.

      Käymällä koulua et välttämättä tienaa ja voit päästä vaikka työttömäksi koulun käymällä. Käy koulua sellaisiin asioihin joita et osaa ja joissa se koulun käynti hyödyntää asian oppimisessa tai rähmi se osaaminen ilman koulua. Mikä nyt helpoimmalta tuntuu ja mitä haluaa työkseen tehdä.

      Työnantajalle se tutkintopaperi ei niin paljoa merkitse mutta jos näytät sille vaikka toiminnanohjausjärjestelmän minkä teit itse ja jota käytetään jossain ja sait sen tehtyä nopeasti valmiiksi niin kiinnostaa ihan eri tasolla työnantajia.

      Se on vähän niin, että koulussa saa sitä ja tätä pohjatietoa mutta työnantaja haluaa sellaisen kuka osaa. Eli osaa ratkoa sen työnantajan tai asiakkaan ongelmia ja tekee sen tehokkaasti.

      Palkkasi sitten heijastaa sinun arvoasi. Eli jos haluat vaikka 2000€/kk palkkaa niin sinun pitää olla työnantajalle joka kuukausi 4000€ arvoinen. Joko välillisesti, että teet ohjelmaa mikä tuottaa rahaa niin paljon, että olet palkkasi ansainnut tai niin, että laskutat asiakasta sen 4000€/kk.

      • Koodaus_amis

        Kiitos , tämä antoi muutamaan kysymykseen vastauksen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10974
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe