Toivottavasti Britit sanoo ei EU:lle

Paska_Kasa

Siloin tämä saat-nan korttitalo hajoaa ku pas-a tuulee.
Loppuu ainakin tämä kok kepun persujen ja demujen toitotus siitä,
että EU vaatii.

7

261

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sierjeg

      Se on ainoa toive että sanoo ison eien, silloin EU ratkenee ehkä suomalaisetkin älyää erota, ja ottaa regien itse, mehän ollaan vissiin itsenäinen valtio vaikka ei siltä kuulosta!!

      • 756890

        Tuo on toiveajattelua, suomalaiset on valtamedian toimesta manipuloitu aivan pihalle kuin lumiukot, eivät tajua asiasta mitään.


    • P.Alkio

      Mikäli ei sano jatkuu kehitys nykyisellään, jolloin Eu:sta muodostuu alkuperäisen talousunionin sijaan yhä enemmän valtiollinen liittouma ,joka pitää sisällään Naton joka laajenee unionin myötä. Liittovaltiokehitys heikentää itsenäisten valtioiden autonomista määräämisoikeutta ja tuolloin esim uomessa olisi järjestettävä kansan äänestys ,mikäli päätäntävaltaa luovutetaan Eu:lle vähäisessäkin määrin,koska tuo muuttaisi valtiomuotoamme ja ulkoistaisi hallintoamme Eu:lle.

      Liittovaltio muotoinen hallinto muoto on tunnettu maailmassa mm Yhdysvalloista ,sekä Saksasat,jolle halintomuoto on jo nykyisellään luontainen. Oikeastaan Merkelin pysyessä vallankahvassa Eu:ssa tuo tarkoittaisi lähinnä käytänössä Saksan valta alueen ja liittotasavallan kasvamista Euroopassa ja vastaisi sen kasvamispyrkimyksiä.


      https://fi.wikipedia.org/wiki/Saksan_osavaltiot

      Näinollen oikeastaan Britanian kansan äänestys saattaa muodostua unionin kehityksen käännekohdaksi.

    • Toivottavastikyllä

      Eu on puuttunut jokseenkin valtioiden suveriniteetiin suoraan

      http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/eu-lta-varoitus-puolalle-oikeusvaltiotilanteesta/5923718

      Se sitten mikä on oikein tai väärin ,siihen en ota kantaa,mutta vaikka autonominen valtio kieltäis paskalla käynnin kansalaisilta se ei ole EU:n asia. Jos eettisyydessä on asioiden suhteen korjaamista ,tapahtuu se kansainvälisten järjestöjen kautta ,kuten yk ja ne neuvottelut käydään kansainvälisellä taholla .Nyt Eu on suoraan osittanut pikeminkin ,että se pyrii määräämään autonomisia valtioita ja hallitsemaan niitä suoraan.Toiminta ei ole mitenkään enää epäselvää.Yleensä jos joitain toimia ei hyväsytä niistä käydään neuvotteluja kansainvälisten järjestöjen kautta ja ilmaistaan kanta.Toimitapa on ositus pyrkimyksestä päästä autonomisen hallinta vallan yläpuolelle ja alistamaan kansllinen hallinta Eu:n alle.

    • 456980

      Samaa mieltä, mutta tuskin uskaltavat, niitä on jo uhakailtu niin EU:taholta kuin jopa rapakon takaa.

    • Xizor
    • Hollandwantstovote

      Holanti kaivaa jo lähtökuoppia. Haluavat myös kansanäänestyksen Eu:hun kuulumisesta:

      https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://www.express.co.uk/news/world/677994/EU-European-Union-referendum-Holland-Netherlands-Brexit-Nexit&prev=search

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe