Valkoiset häpäisi hautoja!!!!

Murhaamalla duunareita! Onko asia nyt selvä! Piste!
481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyl jämti noin on.

Äänestä

KETÄÄN SUOMALAISTA EI OLIS MURHATTU

jollei SDP-demarit olis hyökänny Suomen laillista demokraattisilla vaaleilla valittua hallitusta ja Suomen virallista armeijaa vastaan aseellisesti!

Kun itse kaivaa verta nenästään, on turha porata kun saa turpaansa?

Äänestä
  • Todellinen syyllinen vuoden 1918 punakapinaan on Lenin.

    Lähtiessään Suomesta maanpaosta Venäjälle, Lenin oli kehottanut jäähyväissanoissaan:

    "Nouskaa, nouskaa välittömästi ja ottakaa valta järjestäytyneiden työläisten käsiin".

    Lenin pyrki aktiivisesti käynnistämään vallankumouksen Suomessa ohjelmansa mukaisesti.

    Lenin jopa määräsi Stalinin agitoimaan Suomessa työläiset kapinaan.

    Syksyllä 1917 itse Stalin kävi Helsingissä yllyttämässä vallankumoukseen ja lupaamassa aseita ja tukea.

    "Stalinin käynti Suomessa syksyllä 1917 oli ollut hänen ensimmäinen suuri puoluetehtävänsä kansankomissaarina. Tehtävä oli tullut itseltään Leniniltä."

    Tehtävänä oli saada Suomessa aikaan vallankumous.

    "Mutta Stalin epäonnistui Leninin edessä. Hän ei saanut kaikkia suomalaisia sosialidemokraatteja vallankumouksen tielle ja syynä oli isänmaallinen Tanner."

    Punikkien omaa syytä että typeränä menivät mukaan bolsevikkien kieroon juoneen.

    Maanpetturuudesta tuomiona oli lain mukaan kuolema!

    Äänestä

Punikit murhas suomalaisia jo 1917.

Syyskuussa 1917 töitten päättymisen jälkeen kokoontui suuri joukko työmiehiä Frans Malmin huvilalle.

Huvilalta lähti neljä aseistettua, noin 15 - 20 miehen vahvuista punikkijoukkoa, yksi Malmin rautatieasemalle, toinen Mosabackaan (Tikkurilaan johtava tie), kolmas Tapaninkylään (Kirkonkylään vievä Hämeentie) ja neljäs hautuumaan tienoille (kaupunkiin johtava tie), vaanimaan viattomia valkoisiksi epäilempiaan ohikulkijoita.

Kun nuorukainen Gunnar Nyberg saapui Malmin asemalle junalla Helsingissä hieman kello yhdentoista jälkeen illalla, hän ei tiennyt mikä vaara häntä vaani puskissa.

Junasta laskeuduttuaan hän lähti kävelemään raiteiden poikki kotiaan kohden.

Ratapihalla vastaan tuli punikkijoukko, joka käskytti pysähtymään.

Nyberg ei jäänyt kyselemään syytä, vaan yritti paeta, jolloin 18-vuotias varastomies Theodor Malm ampui häntä haulikolla selkään.

Nyberg haavottui kuolettavasti ja kuoli hetkeä myöhemmin suureen verenhukkaan.

Asemaa vartioivat punikit osasivat odottaa "herras-poikia", eivätkä he epäröineet käyttää aseitaan nuorukaisten kylmäveriseen murhaamiseen.

Apulaisnimismies Haupt tutki konttoristi Nybergin ampumista ja suoritti Theodor Malmin pidätyksen lokakuun puolivälissä.

Oikeudessa apulaisnimismies Haupt syytti Theodor Malmia pikaistuksissa tehdystä taposta, joka kuitenkin osoitti törkeää raakuutta, olihan Malm asettunut aseistettuna "väijymään" asemalla liikkuvia.

Onko mikään ihme että suomalaiset vihasivat raakoja punikkimurhaajia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heguli.tre kirjoitti:

Murhaamalla duunareita! Onko asia nyt selvä! Piste!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu