onko jollain kokemuksia liiketoiminnan ostosta. itse en missään nimessä aio lähteä franchising-orjaksi, joten vaihtoehdot ovat oman yrityksen perustaminen tai liiketoiminnan osto.
olen kallistumassa tuon liiketoiminnan oston puoleen, koska alussa kustannukset olisivat lähes samaa luokkaa, jos perustaisin oman. Olen katsellut myytäviä yrityksiä esim firmakauppa.fi sivustolta.
Olen siis perustamassa/ostamassa kioski-kahvilaa. Sinne tarvittaisiin kuitenkin myyntitiski, kassa, hyllyt ym. muu kalusto sekä joku tekemään remontit esim. sähkötyöt ja kaikki tämä maksaa. liiketoiminnan ostossa tämä olisi valmiina ja sisältyisi kauppahintaan. Luulisi myös elintarvikeluvan olevan helpompi saada, koska se on edelliselläkin omistajalla ollut.
kirjanpidon, taseen ja tuloslaskelman ymmärtäminen on hallussa ja jos yrityksellä on näyttöä asiakasvirroista ja tuotosta, niin itse en näe tässä ongelmaa.
minkälaisia kokemuksia teillä on, jotka olette liiketoiminnan ostaneet?
kannattaako ostaa liiketoiminta
yrityksenostaja
0
492
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3835881- 795270
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484306- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623390Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky493147- 432269
- 492195