onko jollain kokemuksia liiketoiminnan ostosta. itse en missään nimessä aio lähteä franchising-orjaksi, joten vaihtoehdot ovat oman yrityksen perustaminen tai liiketoiminnan osto.
olen kallistumassa tuon liiketoiminnan oston puoleen, koska alussa kustannukset olisivat lähes samaa luokkaa, jos perustaisin oman. Olen katsellut myytäviä yrityksiä esim firmakauppa.fi sivustolta.
Olen siis perustamassa/ostamassa kioski-kahvilaa. Sinne tarvittaisiin kuitenkin myyntitiski, kassa, hyllyt ym. muu kalusto sekä joku tekemään remontit esim. sähkötyöt ja kaikki tämä maksaa. liiketoiminnan ostossa tämä olisi valmiina ja sisältyisi kauppahintaan. Luulisi myös elintarvikeluvan olevan helpompi saada, koska se on edelliselläkin omistajalla ollut.
kirjanpidon, taseen ja tuloslaskelman ymmärtäminen on hallussa ja jos yrityksellä on näyttöä asiakasvirroista ja tuotosta, niin itse en näe tässä ongelmaa.
minkälaisia kokemuksia teillä on, jotka olette liiketoiminnan ostaneet?
kannattaako ostaa liiketoiminta
yrityksenostaja
0
531
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841369- 52987
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että370818- 142769
- 55709
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124707- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76622
- 56604