Taisi valta neste nousta päähän.

Pääministerillä ja muilla hallituksen Herroilla ja päätäntä"elimistöllä" tainnut nousta nesteet päähän eikä poistumistietä taida olla tiedettävissä, myydään ja yhtiöitetään kaikki vaan tai ainakin yritetään, nyt vielä natotetaan valtiovallan taholta, kun maailmassa ei kai sitten ole kun USA.

Herra Pääministeri Juha Sipilällä taisi jäädä Herra Jeesuskin tois sijaiseksi, mielestäni jonkun pienen uutisen näin että Herra PM. J. Sipiläkin olisi ollut viikolla 19 uutisoinnissa natottamassa, kumpi on voimallisempi joku tuhovoimainen sotilaallinen supervalta vai Jeesus Kristus, no se ehkä nähdään vielä osassa elossa olevien sukupolvien aikana, valtiovallan, eu.n säädösten pakottamana oli pakko taas ilmaista mielipiteensä ainakin joistakin asioista.

En ole profeetta, en tuomari, en Baesa, Jerobeamin suvun perikatoon viejä tms. totean vain asian kuinka sen koen täällä, Teidän Herrojen ja Hallitsijoiden asettamassa älyttömyyden ja keltaisen nesteen ja ruskeiden röykkiöiden viidakossa, tavallisena nesteessä sontaröykkiöiden keskellä olevana "ns." kansalaisena asioita.

Joista te Herrat ette tiedä eikä teitä vaikuta se todellisuudessa kiinnostavan pennin vertaa, pääasia on että omat sukulaisten jne. massit kasvavat välittämättä siitä kuinka tavallisella kansalla menee, lupauksia annetaan ja palttoota käännellään pääasia on se että saa Herroina ja Rouvina Hallita, Lakeja muutella Omiksi ja hyvin toimeentulevien eduiksi, huonompi osaisia kiristäen.

Herroille Rouville mietittävää A. Bernerinkin kannatta muistaa pitää kiinni 30 luvun tuomiostaan tiukasti vaan on sitten joskus aikanaan kerrottavana sekin asia, samoin ekonomisti V. Vihriälän ja monien muiden.
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016051421560101_pk.shtml
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2016/05/13/laskelma-kaksi-toimea-olisivat-estaneet-kaksi-kolmannesta-suomen-tyopaikkakadosta/20165210/12
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Jaak.5.html
Jos vaikka jotakin menisi sinne jonnekin osastoon, voihan nämä saduiksikin kääntää ja ns. järjessään heittää, tai vaikka tutkia pelikuvaa mikä on totuus omasta elämästään ja sen syövereistä joista ei pitänyt kenenkään tietää ja tajuta mitään, vaan kuinka yllättävän todellista satua tämä kaikki onkaan?

On varmaan hienoa pelleillä tärkeää ja maailman napaa, vaikka yhtäläisesti on tomumaja hajoava, olipa omaisuutta satoja miljardeja ja piilossa vaikka mitä, tai vaikka olisi ns. pulsu tms. jolla ne vuodet päättyy yleensä nopeammin, kalkkiviiva on kuitenkin se sama loppupeleissä.

Mielensä voi pahoittaa jos haluaa mutta noin on kirjoitettu ja monta muutakin vaikka kirjat poltettaisiin ja hävitettäisiin sanotaan siellä näinkin Mat. 5: 18 Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennen kuin kaikki on tapahtunut.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?formname=search&formrnd=1090778289058&search=&rng=0&submit1=Hae&ref=matt 5&ctx=-1&mod1=FinRaam&mod2=FinPR&mod3=FinBiblia

En ole mikään USA vs Venäjä kannattaja tai vihaaja, ukoilla menneet pasmat sekaisin noussut valta nestepäähän, niin kuin A. Stubb Suuri sanoi että ihminen on perso kehuille samaa ryhmää kuuluu Jykä K. ja Kreikan tukiaiset, olisiko ehkä aikaa pohtia ovat kehut vain hämäykseksi vai todellisia.

Voisiko ehkä vilaista peliin tekemisiään ja tuloksiaan mistä kehut todellisuudessa ovat, tietysti jos ei missään kohden huomaa että on tullut tehty virheitä ja että niitä tekee kai joka päivä, sontakehutkin voi nielaista onnellisena ylpeänä maistamatta miltä suussa maistuu, kuin esim. jenkkien kehut suomi sotilasta kohtaan jne. mitä olivat tulkaa natoon kehuja, ei sen enempää ehkä totuutta kerrota, ketunhäntä kainalossa meillä vaan on, mutta ette huomaa, ollaan sen verran hyviä näyttelijöitä poijaat meinaan. .... http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001176846.html

Tai no eihän tarvitse välittää, jos ja kun se sota sitten aikanaan syttyy on Suomi pelkkä USA.n, natomaiden ja Venäjän taistelukenttä http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001177876.html kunnes natomaat ovat ehkä alistaneet Venäjän ja Suomi siinä sivussa soraläjinä tuhkana ja saastuneena.

Muutama narria ja heidän lähipiirinsä kai turvassa jossakin USA.ssa tai muualla omaisuuksineen, muut ovat joko kuolleet taistelussa, osa henkiin jääneistä nälässä koittamassa rakentaa jotakin silloista mahdollisuuksien mukaista unelma hökkeliä, ehkä koittaen auttaa raajarikkoja ja muita haavoittuneita maamiehiään jos sitten alkaa sopua taas löytyä täälläkin taas ja inhimillisyyttä, jotka vielä ovat tuskissaan hengissä, kun sitä tuskaa ja ahdinkoa ei ollut muuten jo tarpeeksi aikanaan.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051021543806_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051121544415_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051021543803_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051021543802_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016042921493339_uu.shtml
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Täällä sentään näyttää että on heitäkin jotka näkevät kulissien läpi, vaikka sekin koitetaan tukkia keinoilla millä hyvänsä.
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=26366.0
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016050421516468_uu.shtml
http://yle.fi/uutiset/poliisi_ja_syyttaja_tiivistavat_yhteistyota_mv-lehden_tutkinnassa/8856307

Tässä meillä toinen oikein varsinainen perus-suomalainen pian Herra 51, sopii kun nyrkki silmään samaan kategoriaan A. Stubbin kanssa taitaa olla Aleksanderin vasen käsi, vanhasta Komustahan tulee parhaat Porvarit sanovat. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001176755.html
sekä Suur mies kuvassa perso kehuille
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001176434.html
Kauankohan vielä on sanan ja ajattelemisen sekä mielipiteiden ym. vapautta, kun nämä nykyiset Herrat ja Rouvat on hallitsemassa.

Onko todella näin että että teollisuus ja talous on näin lyhytnäköistä, eivätkö he ole maailman kermaa ja neroja, oliko pää narikassa kun ei tajuttu että jossakin vaiheessa tämä tyssää, pitää keskittyä muihin muihin asioihin, tuotteisiin ja tuotantoon, vaikka täysin poikkeavaan entisestä.
http://www.digitoday.fi/mobiili/2016/05/11/kolme-vaaran-merkkia-lypuhelimissa-luvassa-syoksy/20165069/66
Jos on toimiva esim. melko uudehko pölynimuri tms. heti kun uutta on tulossa markkinoille, en kyllä säntää uutta ostamaan, siksi että se on uutuus jollakin uudella lisäominaisuudella jos ei todellista tarvetta ole, vaikka täytyy myöntää että niitäkin ostoksia on tullut tyhmyydessä tehtyä silmät ja korvat mainosten valheita täynnä.

Ovat kuitenkin käyttövälineitä, usein jopa vanhemmat tuotteet on rakennettu paremmin ja kestävämmin, kun nykypäivän heitä roskiin osta uusi jota tuskin on helppoa korjata, no ehkä homma luonaa kun saat räjäytyskuvan kokoonpanosta tai olet purkanut vastaavia 1-2.

2. Piet 3:10 Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible
Johanneksen ilmestys 20
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Ilm. 20:1&rnd=1463230608683

Äänestä

Mitä opimme tästä?

Äänestä

En tiedä opitaanko yhtikäs mitään?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001180206.html
Kun katsoo menneitän Kekkosen aikaa miten Urkki sai suomen nousuun työtä suurimalle osalle kansaa sekä valtiolle varallisuutta, oli jopa noita yksityisyrittäjiäkin myös silloinkin.
Toinen meinaa vanhemmistani oli sitä eläkepäiviinsä asti, ei se elämä leveää ollut, ei helppoa ei omia taloja, uutta Saksan maan autoa ei kyllä muidenkaan maiden, yrittäjä vanhemmalla kun kymmenien vuosien päästä oli se oma vanha talo, ei tosin autoa, talokin meni 90 luvun lamassa ja kaikki säästöt, ne meni pankeille kahden asunnon loukussa.
Neuvoivat että ei osakeasuntoa niin halvalla myydä pois, kunnes sitten taisi olla n.1½ v päästä osake myytiin vieläkin halvemmalla sen hinnalla taisi juuri saada maksettu talon vekkulin pois joka oli hyvin korkoa kasvanut, sekä siiten oli jo pakko myydä talokin pois.
Velkaakin vielä jäi, mutta sen tämä vanhempani sai sitten kuin saikin maksettua pois kun pankin kanssa sopi, että jäi rahaa vuokraan laskuihin ja ruokaan.
Koiviston aikoihin oli jonkin verran vielä toisin, sieltä se tosin taisi ampaista hyvät kiihdytyksen Saksan bahnien nopeuksille nykyiseen katastrofi EU Suomeen, kuin edellä oleva yrittäjän elämän kertomus kertoo näin vierestä seurattuna, sekä itse ollen hänen holhouksen alaisen täysi-ikäisyyteen asti.

Äänestä

Toteen näytetty, että kolmeässää on joukko tunteita!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viddu kirjoitti:

Pääministerillä ja muilla hallituksen Herroilla ja päätäntä"elimistöllä" tainnut nousta nesteet päähän eikä poistumistietä taida olla tiedettävissä, myydään ja yhtiöitetään kaikki vaan tai ainakin yritetään, nyt vielä natotetaan valtiovallan taholta, kun maailmassa ei kai sitten ole kun USA.

Herra Pääministeri Juha Sipilällä taisi jäädä Herra Jeesuskin tois sijaiseksi, mielestäni jonkun pienen uutisen näin että Herra PM. J. Sipiläkin olisi ollut viikolla 19 uutisoinnissa natottamassa, kumpi on voimallisempi joku tuhovoimainen sotilaallinen supervalta vai Jeesus Kristus, no se ehkä nähdään vielä osassa elossa olevien sukupolvien aikana, valtiovallan, eu.n säädösten pakottamana oli pakko taas ilmaista mielipiteensä ainakin joistakin asioista.

En ole profeetta, en tuomari, en Baesa, Jerobeamin suvun perikatoon viejä tms. totean vain asian kuinka sen koen täällä, Teidän Herrojen ja Hallitsijoiden asettamassa älyttömyyden ja keltaisen nesteen ja ruskeiden röykkiöiden viidakossa, tavallisena nesteessä sontaröykkiöiden keskellä olevana "ns." kansalaisena asioita.

Joista te Herrat ette tiedä eikä teitä vaikuta se todellisuudessa kiinnostavan pennin vertaa, pääasia on että omat sukulaisten jne. massit kasvavat välittämättä siitä kuinka tavallisella kansalla menee, lupauksia annetaan ja palttoota käännellään pääasia on se että saa Herroina ja Rouvina Hallita, Lakeja muutella Omiksi ja hyvin toimeentulevien eduiksi, huonompi osaisia kiristäen.

Herroille Rouville mietittävää A. Bernerinkin kannatta muistaa pitää kiinni 30 luvun tuomiostaan tiukasti vaan on sitten joskus aikanaan kerrottavana sekin asia, samoin ekonomisti V. Vihriälän ja monien muiden.
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016051421560101_pk.shtml
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2016/05/13/laskelma-kaksi-toimea-olisivat-estaneet-kaksi-kolmannesta-suomen-tyopaikkakadosta/20165210/12
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Jaak.5.html
Jos vaikka jotakin menisi sinne jonnekin osastoon, voihan nämä saduiksikin kääntää ja ns. järjessään heittää, tai vaikka tutkia pelikuvaa mikä on totuus omasta elämästään ja sen syövereistä joista ei pitänyt kenenkään tietää ja tajuta mitään, vaan kuinka yllättävän todellista satua tämä kaikki onkaan?

On varmaan hienoa pelleillä tärkeää ja maailman napaa, vaikka yhtäläisesti on tomumaja hajoava, olipa omaisuutta satoja miljardeja ja piilossa vaikka mitä, tai vaikka olisi ns. pulsu tms. jolla ne vuodet päättyy yleensä nopeammin, kalkkiviiva on kuitenkin se sama loppupeleissä.

Mielensä voi pahoittaa jos haluaa mutta noin on kirjoitettu ja monta muutakin vaikka kirjat poltettaisiin ja hävitettäisiin sanotaan siellä näinkin Mat. 5: 18 Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennen kuin kaikki on tapahtunut.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?formname=search&formrnd=1090778289058&search=&rng=0&submit1=Hae&ref=matt 5&ctx=-1&mod1=FinRaam&mod2=FinPR&mod3=FinBiblia

En ole mikään USA vs Venäjä kannattaja tai vihaaja, ukoilla menneet pasmat sekaisin noussut valta nestepäähän, niin kuin A. Stubb Suuri sanoi että ihminen on perso kehuille samaa ryhmää kuuluu Jykä K. ja Kreikan tukiaiset, olisiko ehkä aikaa pohtia ovat kehut vain hämäykseksi vai todellisia.

Voisiko ehkä vilaista peliin tekemisiään ja tuloksiaan mistä kehut todellisuudessa ovat, tietysti jos ei missään kohden huomaa että on tullut tehty virheitä ja että niitä tekee kai joka päivä, sontakehutkin voi nielaista onnellisena ylpeänä maistamatta miltä suussa maistuu, kuin esim. jenkkien kehut suomi sotilasta kohtaan jne. mitä olivat tulkaa natoon kehuja, ei sen enempää ehkä totuutta kerrota, ketunhäntä kainalossa meillä vaan on, mutta ette huomaa, ollaan sen verran hyviä näyttelijöitä poijaat meinaan. .... http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001176846.html

Tai no eihän tarvitse välittää, jos ja kun se sota sitten aikanaan syttyy on Suomi pelkkä USA.n, natomaiden ja Venäjän taistelukenttä http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001177876.html kunnes natomaat ovat ehkä alistaneet Venäjän ja Suomi siinä sivussa soraläjinä tuhkana ja saastuneena.

Muutama narria ja heidän lähipiirinsä kai turvassa jossakin USA.ssa tai muualla omaisuuksineen, muut ovat joko kuolleet taistelussa, osa henkiin jääneistä nälässä koittamassa rakentaa jotakin silloista mahdollisuuksien mukaista unelma hökkeliä, ehkä koittaen auttaa raajarikkoja ja muita haavoittuneita maamiehiään jos sitten alkaa sopua taas löytyä täälläkin taas ja inhimillisyyttä, jotka vielä ovat tuskissaan hengissä, kun sitä tuskaa ja ahdinkoa ei ollut muuten jo tarpeeksi aikanaan.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051021543806_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051121544415_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051021543803_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016051021543802_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016042921493339_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu