Tapasitko purjehtija Lasse Mårtensonin?

Laiskotellen1964

Suruviesti säveltäjän ja purjehtijan poismenosta kiiri viikonloppuna mediaan.
Hän oli itselleni tuttu lähinnä musiikin ja TVn kautta enkä tavannut koskaan vesillä.
Onko joku palstalaisista tavannut Lassea vesillä ja tietäisi hänen veneestään ja retkistään?

8

1668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hän tunsi paljon saaristolaisia. Etenkin Borstön Lasse Danielssonin kanssa he istuivat usein iltaa. Mårtenssonia pyydettiin usein säveltämään saarille nimikkovalssi, ja niitä hän monta sävelsikin.

    • tuttu.näky

      Monta kertaa Lasse MK-satamissa viihdytti musiikillaan. Vaikka minulla ei niin kovin henkilökohtaista kontaktia ollutkaan, sympaattisuus hänestä suorastaan paistoi.

      Lassen vene tulee edelleen aina silloin tällöin vastaan, se on helppo tunnistaa.

      • både

        Kerran onnistuin myöhästymään täpärästi pitämästään kappelikonsertista. Veneenkin olen nähnyt, mutta en muista venetyyppiä - ylärakenne näytti etäältä deck saloon- tai m-pursimaiselta.


      • tuttu.näky
        både kirjoitti:

        Kerran onnistuin myöhästymään täpärästi pitämästään kappelikonsertista. Veneenkin olen nähnyt, mutta en muista venetyyppiä - ylärakenne näytti etäältä deck saloon- tai m-pursimaiselta.

        Enpä muista veneen tyyppiä enää, englantilainen, melko moottoripursimainen kuitenkin. Nimi oli "Merelle". Sininen kansirakenne muodon lisäksi teki siitä helposti tunnistettavan.

        Vene ei ollut minun mieleiseni, mutta en keksi mitään syytä moittia muita venevalinnoista. Riittää aivan hyvin, että itse pitää omastaan.


      • OlisikoOllut

        Neptune 33



    • X442

      Lassen vene = moottorivene!

      • Neptune33

        Minulla on tuollainen Neptune ja olen sillä kyllä purjehtinutkin :-)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe