sivuttaiskallistus

Vt 8 ajokaistan kallistus 30cm! EI ihme jos ei tahdo pysyä tiellä. Kohta Laitilassa!
4248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nopeammin valuu vesi pois tieltä. Vähemmän vesiliirtoa ja jäätymistä talvella.

Äänestä

Joo. Valuu lumikin pois! Pohja ottaa kiinni kun vaihtaa kaistaa keskiharjanteeseen.

Äänestä
  • Aika harvinaista tuollainen valtateillä. Yleensä niillä ongelmana on liian pieni sivukaltevuus ja sen vuoksi uriin ja muuallekin kertyvä vesi.

    Normien mukaanhan suoralla kestopäällystetiellä kaltevuuden pitäisi olla 2 - 3 % eli normaalikaistan reunojen välissä on korkeuseroa 7 - 11 sentin verran. Nykyisillä kunnossapitorahoilla tietysti kaikenlaisia poikkeamia syntyy sinne ja tänne.

    Äänestä

  • Miksi pitää vaihtaa kaistaa keskiharjanteeseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


11aa kirjoitti:

Vt 8 ajokaistan kallistus 30cm! EI ihme jos ei tahdo pysyä tiellä. Kohta Laitilassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu