Nimi, arvo? Arabia kahvilautanen, vihreä raita.

voisinostaalisää

Mikä on nimeltään ja kuka on suunnitellut astiaston jonka yksi ainoa osa on minulla?

Ehkä kahvilautanen, mutta kuppi puuttuu. Lautasella on pohjassaan kupille pieni syvennys joka on luunvalkoinen, laidat ovat aika suorat, korkeat ja vähän viistot. Ei mitään koristeellisia kohoumia tms.

Koko lautanen on luunvalkoinen, mutta tavallinen vihreä paksu yhtenäinen raita reunustaa pohjaa, kupin syvennyksen reunasta lautasen laidan reunaan. On siis leveydeltään noin 2.5 cm.
Lautasen leima on merkitty isoilla kirjaimilla jossa Arabia on selvästi isommilla ja Made in Finland melkein puolta pienemmillä isoilla kirjaimilla, siinä Arabia tekstin alla.

Kruunu on tekstien yläpuolella ja aivan tekstin alla on selvästi eroittuva yksi numero, 8. Mikä on nimi tälläiselle kalustolle ja paljonko maksaisi ostaa kuusi kuppia lautasineen samaa sarjaa? Mitä tuo numero 8 tarkoittaa?

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        51
        863
      2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        63
        633
      3. Mitä haluaisit kysyä tänään

        Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
        Ikävä
        54
        619
      4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

        Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
        Jämsä
        43
        552
      5. Olen luovuttanut

        Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
        Ikävä
        29
        507
      6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

        Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
        Kotimaiset julkkisjuorut
        4
        492
      7. En välitä sinusta yhtään

        Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
        Ikävä
        27
        426
      8. Nainen. Onko meissä

        Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
        Ikävä
        33
        415
      9. Hyvä ihminen

        Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
        Ikävä
        66
        409
      10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

        Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
        Ikävä
        32
        405
      Aihe