Jos kristityt ja muslimit lukisivat

raamattua ja koraania ,niin huomaisivat ,että samankaltaisia kirjoituksia on molemmissa. Muhammed pitää kristinuskoisia vääräuskoisina ehkä siksi ,ettei hän halua muslimien lukevan raamattua ja huomaavan ,että hänen näkynsä muistuttavat paljon raamatun kirjoituksia.
455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Koraani kirjoitettu pirun kynällä. Siksi vaikuttaa samalta, ku raamattu. Molemmissa kirjoissahan on samat "päähenkilöt".

Äänestä

Jos kristityt lukisivat molempia teoksia muistaen historian tosiasiat, on entistä selvempää kuinka erilaisesta uskonnosta Islamissa on kyse. Se on tehty korvaamaan ja harhauttamaan (uskonnollisesti sanoen eksyttämään). Hengellinen etsjä saadaan vipuun kun (koraanin) teksti päällisin puolin muistuttaa Raamattua, ja tosiaan onhan VT kirjoitukset kaikkien kolmen yksijumalaisen uskonnon pohja. Väärä profeetta Muhammed tunsi aikanaan kristittyjä ja juutalaisia ja halusi asemaa heidän silmissään, mutta tietysti uskovat tunsivat eksyttäjän ja muistavat raamatun varoitukset, joten ei muhammed saanut asemaa kristittyjen parissa. Niinpä hänestä tuli vainoaja vihollinen. Raamatun varoittama väärä profeetta on Muhammed ja antikristus on muhammedin aloittama Islam. Islam ei tule koskaan alistumaan kristityn länsimaailman arvoihin vaan pyrkii hallitsemaan ja alistamaan meidät, hengellisesti siis eksyttämään.

Äänestä

Emm länsimaailman arvot? Kristinusko on lähtöisin lähi-idästä ja niin myös Jeesus :)

Äänestä

Jaa onko tuo kumma että niissä on samoja tekstejä kun kristiusko on kopioitu suoraan juutalaisuudesta ja islam taas arabien myöhempi versio näistä kahdesta.

Abrahamilaisilla uskonnoilla tarkoitetaan kolmea Lähi-idän alueella syntynyttä yksijumalista kirjauskontoa, juutalaisuutta, kristinuskoa ja islamia. Ne perustuvat samaan seemiläiseen perinteeseen ja jäljittävät alkuperänsä Abrahamiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirjanoppinut kirjoitti:

raamattua ja koraania ,niin huomaisivat ,että samankaltaisia kirjoituksia on molemmissa. Muhammed pitää kristinuskoisia vääräuskoisina ehkä siksi ,ettei hän halua muslimien lukevan raamattua ja huomaavan ,että hänen näkynsä muistuttavat paljon raamatun kirjoituksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu