Urheiluako

kaikenlaistaturhaa

No joo, tottakai urheilua, mutta ketä jaksaa kiinnostaa, kun naisjääkiekon taso on todella huonoa ja hidasta. Naisten jääkiekko on suurin piirtein samaa tasoa kuin nappulapoikien C -juniorien taso. Jos C -junnut pelaisi Naisten maajoukkuetta vastaa taklaussäännöillä, niin C-junnut (ikä n. 15 v.) voittaisivat kymmenestä pelistä yhdeksän.

Ringette sensijaan sopii tytöille ja naisille paremmin kun siinä korostuu luistelu perse pystyssä ja kieputaan urheilullisesti. On paljon naisten urheilulajeja jotka pitäisi lopettaa. Tällaisia ovat nyrkkeily ja muut vaativat kamppailulajit, kuulan työntö, mäkihyppy ja ehdottomasti jääkiekko.

3

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KuinNoloa

      Kuin ankea elämä sulla on et käytät iltasi täällä kirjoittaen kommentteja lajeista jotka sua ei kiinnosta. Säälittävää.

    • transgendered.goon

      Ihme uikuttaja.

    • mieskatsoja

      Valitettavasti miesten jääkiekko on menossa todella kovaa vauhtia samaan suuntaan kun miesten tennis. Pidin tennistä kenties maailman hienoipana lajina silloin kun Borg ja McEnroe kamppailivat turnausvoitoista, sillä siihen aikaan nähtiin todella paljon hienoja palloralleja ja valtavaa taistelua, mutta nykyään miesten tennis on lähinnä vain syöttämistä. Naisten tennis on paljon viihdyttävämpää kun ei ole kyse pelkästä syöttämisestä. Sama koskee kohta miesten kiekkoa, kun päämääränä näyttää olevan koko ajan vain pelinopeuden kasvattaminen niin sitä mukaa kun vauhti kasvaa esimerkiksi taklaukset vähenee ja peliälyn ja luovuuden määrä vähenee. Naisten kiekossa ei saa taklata, mutta muuten näyttää siltä että jos miesten puolella ei keskitytä nopeasti muihinkin asioihin kuin vauhdin kasvattamiseen niin joidenkin vuosien päästä ollaan kiekossakin samassa tilanteessa kuin tenniksessä että naisten pelistä tulee mielenkiintoisempaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      33
      2922
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      128
      2696
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2542
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      187
      2248
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1710
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1159
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      929
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      807
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      155
      796
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      772
    Aihe