Mistä rönsyliljan rönsy katkaistaan?

rönsyliljakyssäri

Kun tuossa nyt roikkuu noita "liaaneja" joiden päässä on uusi lehtiä, niin täytyykö se koko liaani leikata irti vai pelkkä lehtipää? Jos haluaa juuruttaa uusia. Voiko siitä olla mitään haittaa? Noita liaaneja on nyt kymmenisen kappaletta ja uusia tulossa.

Olen vaihtanut ruuukun isompaan kahtena syksynä, kukinnan aikaan. voinko vaihtaa ruukun nyt kesällä, vai onko se "tottunut" saamaan uuden ruukun syksyllä. Juuret puskee pihalle.

Osalla lehdistä on ruskea kärki.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Leikkaa siitä liaanin keskeltä, niin että saat uuden lehtiruusukkeen eheänä. Sitten voit leikata koko liaanin tyngän pois. Nyt on otollinen aika siirtää rönsylilja uuteen ruukkuun. Syksyllä, talvea vasten, on huono aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      435
      6336
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      124
      3652
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      95
      2439
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1899
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1271
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1234
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      950
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe