Varsinkin kun sen tekee ihan hyvää hyvyyttään eli korvaus valmentamisesta ei kata edes kuluja. Pakko sanoa että hävettää monien vanhempien käytös. Pari tuttua koutsia jotka ovat jo hieman vanhempia miehiä valmensivat useita vuosia f junnuja eli pojat vaihtuivat lähes vuosittain ja tietääkseni silloin vielä molemmilla meni hyvin ja vanhemmatkin osasi arvostaa molempia koutseja. Vaan kun erääseen ikäluokkaan jossa oma poikanikin pelaa ei löytynyt e junnuihin koutsia, niin toinen noista hienoista valmentajista lähti ulkopuoliseksi valmentajaksi kyseiseen joukkueeseen ja alku meni ihan hyvin, mutta nyt kun tuli eteen ensimmäisen kerran tasojoukkueen muodostaminen mikä meillä tehdään e1 ikäluokan keväällä niin valmentaja olikin monen vanhemman mielestä todella epäpätevä ja puolueellinen ja vaikka mitä syytöksiä hänelle satelikin vanhempien kokouksessa ja kuulemma oli moni vanhempi myös soittanut varsinkin viikonloppu iltaisin kännipäissään ja katsonut aiheelliseksi haukkua valmentajan. On tämä oikeasti uskomatonta touhua! Heti kun tulee mikä tahansa valinta ja tekee sen kuka hyvänsä niin väärin menee! Jostain syystä kyseinen valmentaja ei enää viitsinyt lähteä hyvää hyvyyttään valmentamaan.
Mukavaa varmaan olla ulkopuolinen koutsi???
Ihmetouhua
7104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pitää tehdä oikeita valintoja niin ei tule sanomista. Ei ne vanhemmat turhasta valita.
Ei varsinkaan kännipäissään?
Asia on niin että ne katsomossa olevat äitit ja isät tietää paljon paremmin kuin ne ulkopuoliset valmentajat kuka kuuluu parhaisiin peliryhmiin.
Ihan sama onko valmentaja ulkopuolinen vai isävalkku niin aina jokaisellamvalmentajalla on omat suosikkinsa.
Kyllä, mutta yleensä ulkopuolisen valmentajan suosikit ovat niitä oikeasti parhaita pelureita.
Hattua pitää nostaa niille jotka kehtaa hyvää hyvyyttään lähteä valmentamaan ja uhraamaan omaa aikaansa toisten lasten hyväksi. Ja sitten jos ainut kiitos on se että vanhemmat katsomossa arvostelee niin onhan se ihan käsittämätöntä. Ilmeisesti nyky vanhemmat ovat sitten vain niin tyhmiä ja sitä olen itse monesti ihmetellyt että miksi nämä arvostelijat ei juuri koskaan ole halukkaita osallistumaan millään tavalla joukkueen toimintaan.
Juuri näin! Ei nykyisät ymmärrä kuinka hienoa työtä nuo vapaaehtoiset tekevät. Jostain on muodostunut sellainen käsitys näille urpoille että kun minä maksan kuukausimaksut ja tuon pentuni treeneihin niin sen pitää riittää. Ei paljon ajatella ensinnäkin sitä miten paljon nuo vapaaehtoiset joutuvat uhraamaan aikaansa myös esimerkiksi treenien suunnitteluun ym ym ja jotta se joukkue voisi toimia hyvin niin muutakin pitää tehdä kuin viedä pentu treeneihin.