Tutustuessasi uuteen ihmiseen

5638716409857

tee hänelle kysymys.

Sairastatko kaksisuuntaista mielialahäiriötä ja onko sinulla siihen lääkitys? Mikäli hän vastaa myöntävästi, jätä tyyppi.

5

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khgjghdgdf

      Eipä sitä kaikki välttämättä aina tiedä itsekään, ainakin jos oireet ovat lievähköt. Eksäni oireili taatusti jo tavatessamme parikymmentä vuotta sitten. Diagnosoitu vasta äskettäin. Ja siitä diagnoosistakin puuttuu nousukiitopuoli, tai sitten ei vaan myönnä.

      Ihmissuhteet ovat aina aluksi opettelua. Nuorelta ihmiseltä puuttuu ihmistuntemus. Ja jos omat lapsuuden taustat ovat heikot, niin ei filtteri toimi. Tai ei osaa erota, kun huomaa, että asiat eivät ole ok. Sikäli mukavaa olla keski-ikäinen. Ei tarvitse kysellä Kela-kortteja. Näkee jo itsekin, että onko juttuun tulon mahdollisuuksia vai ei.

      Täysin tervettä ihmistä ei ole, sekin kannattaa muistaa. Jokaisessa on omat heikkoutensa. Heikkouksineen pärjää jossakin suhteessa, mutta jossain toisessa voi tulla ratkaisemattomia ristiriitoja.

    • pettynytkohtaloon

      Ikävä myöntää todeksi tuo toteama. Itse erehdyin. Hälytyskellot olisivat pitäneet soida jo 20 vuotta sitten, kun ensimmäinen lieväähkö "kohtaus" ilmaantui. Hyperventilaatio. Toistamiseen. Paha olo, paha olo, paha olo... Voi hyvä isä että olen saanut kärsiä kumppanistani viimeiset vuodet. Nyt on aika tilinteon ja eron, vaihtoehtoja ei enää ole, jos meinaan itse vielä elää.

      • onneauudenlöytämiseen

        Just noin. Siksi just pitää heti selvittää sairaustaustat. Mitä järkeä on mennä yhteen elämään ja alottaa seurustelu kaksisuuntasen kanssa. Voihan sitä tietty, jos ite on masokisti niin olla parisuhteessa bipon kaa. Se mania on se paha niillä. Siinä ei sitten bipo ajattele muuta kuin omia halujaan, pomppii vieraissa kun vaan silmä välttää.
        Kauanko olit naimisissa sun puolison kaa? Parempi erota kuin kärsiä.
        Ylös ja alas on elämä niillä. Toivon sulle parempaa elämää ja hae itelles terve ystävä. Kaksisuuntainen ei parane milloinkaan, vaik ois lääkkeetkin päällä. Ja ne kun ei ymmärrä aina kun ovat psykoosissa, mille se mäkinen elämä toisista tuntuu.


    • ajatelkaa

      Teitä lukiessa tulee mieleen, että olette sairaampia kuin yksikään kaksisuuntaista "sairastava".

      • fgfghgfghg

        Otahan lääkkeesi ettet puhele hullujasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5828
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5442
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3464
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      93
      3422
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1201
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1147
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1072
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      873
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      869
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      24
      831
    Aihe