Tutustuessasi uuteen ihmiseen

5638716409857

tee hänelle kysymys.

Sairastatko kaksisuuntaista mielialahäiriötä ja onko sinulla siihen lääkitys? Mikäli hän vastaa myöntävästi, jätä tyyppi.

5

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khgjghdgdf

      Eipä sitä kaikki välttämättä aina tiedä itsekään, ainakin jos oireet ovat lievähköt. Eksäni oireili taatusti jo tavatessamme parikymmentä vuotta sitten. Diagnosoitu vasta äskettäin. Ja siitä diagnoosistakin puuttuu nousukiitopuoli, tai sitten ei vaan myönnä.

      Ihmissuhteet ovat aina aluksi opettelua. Nuorelta ihmiseltä puuttuu ihmistuntemus. Ja jos omat lapsuuden taustat ovat heikot, niin ei filtteri toimi. Tai ei osaa erota, kun huomaa, että asiat eivät ole ok. Sikäli mukavaa olla keski-ikäinen. Ei tarvitse kysellä Kela-kortteja. Näkee jo itsekin, että onko juttuun tulon mahdollisuuksia vai ei.

      Täysin tervettä ihmistä ei ole, sekin kannattaa muistaa. Jokaisessa on omat heikkoutensa. Heikkouksineen pärjää jossakin suhteessa, mutta jossain toisessa voi tulla ratkaisemattomia ristiriitoja.

    • pettynytkohtaloon

      Ikävä myöntää todeksi tuo toteama. Itse erehdyin. Hälytyskellot olisivat pitäneet soida jo 20 vuotta sitten, kun ensimmäinen lieväähkö "kohtaus" ilmaantui. Hyperventilaatio. Toistamiseen. Paha olo, paha olo, paha olo... Voi hyvä isä että olen saanut kärsiä kumppanistani viimeiset vuodet. Nyt on aika tilinteon ja eron, vaihtoehtoja ei enää ole, jos meinaan itse vielä elää.

      • onneauudenlöytämiseen

        Just noin. Siksi just pitää heti selvittää sairaustaustat. Mitä järkeä on mennä yhteen elämään ja alottaa seurustelu kaksisuuntasen kanssa. Voihan sitä tietty, jos ite on masokisti niin olla parisuhteessa bipon kaa. Se mania on se paha niillä. Siinä ei sitten bipo ajattele muuta kuin omia halujaan, pomppii vieraissa kun vaan silmä välttää.
        Kauanko olit naimisissa sun puolison kaa? Parempi erota kuin kärsiä.
        Ylös ja alas on elämä niillä. Toivon sulle parempaa elämää ja hae itelles terve ystävä. Kaksisuuntainen ei parane milloinkaan, vaik ois lääkkeetkin päällä. Ja ne kun ei ymmärrä aina kun ovat psykoosissa, mille se mäkinen elämä toisista tuntuu.


    • ajatelkaa

      Teitä lukiessa tulee mieleen, että olette sairaampia kuin yksikään kaksisuuntaista "sairastava".

      • fgfghgfghg

        Otahan lääkkeesi ettet puhele hullujasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      173
      10088
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      72
      5116
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      4842
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4132
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      3852
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3723
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3588
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3263
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      44
      3189
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2804
    Aihe