Tutustuessasi uuteen ihmiseen

5638716409857

tee hänelle kysymys.

Sairastatko kaksisuuntaista mielialahäiriötä ja onko sinulla siihen lääkitys? Mikäli hän vastaa myöntävästi, jätä tyyppi.

5

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khgjghdgdf

      Eipä sitä kaikki välttämättä aina tiedä itsekään, ainakin jos oireet ovat lievähköt. Eksäni oireili taatusti jo tavatessamme parikymmentä vuotta sitten. Diagnosoitu vasta äskettäin. Ja siitä diagnoosistakin puuttuu nousukiitopuoli, tai sitten ei vaan myönnä.

      Ihmissuhteet ovat aina aluksi opettelua. Nuorelta ihmiseltä puuttuu ihmistuntemus. Ja jos omat lapsuuden taustat ovat heikot, niin ei filtteri toimi. Tai ei osaa erota, kun huomaa, että asiat eivät ole ok. Sikäli mukavaa olla keski-ikäinen. Ei tarvitse kysellä Kela-kortteja. Näkee jo itsekin, että onko juttuun tulon mahdollisuuksia vai ei.

      Täysin tervettä ihmistä ei ole, sekin kannattaa muistaa. Jokaisessa on omat heikkoutensa. Heikkouksineen pärjää jossakin suhteessa, mutta jossain toisessa voi tulla ratkaisemattomia ristiriitoja.

    • pettynytkohtaloon

      Ikävä myöntää todeksi tuo toteama. Itse erehdyin. Hälytyskellot olisivat pitäneet soida jo 20 vuotta sitten, kun ensimmäinen lieväähkö "kohtaus" ilmaantui. Hyperventilaatio. Toistamiseen. Paha olo, paha olo, paha olo... Voi hyvä isä että olen saanut kärsiä kumppanistani viimeiset vuodet. Nyt on aika tilinteon ja eron, vaihtoehtoja ei enää ole, jos meinaan itse vielä elää.

      • onneauudenlöytämiseen

        Just noin. Siksi just pitää heti selvittää sairaustaustat. Mitä järkeä on mennä yhteen elämään ja alottaa seurustelu kaksisuuntasen kanssa. Voihan sitä tietty, jos ite on masokisti niin olla parisuhteessa bipon kaa. Se mania on se paha niillä. Siinä ei sitten bipo ajattele muuta kuin omia halujaan, pomppii vieraissa kun vaan silmä välttää.
        Kauanko olit naimisissa sun puolison kaa? Parempi erota kuin kärsiä.
        Ylös ja alas on elämä niillä. Toivon sulle parempaa elämää ja hae itelles terve ystävä. Kaksisuuntainen ei parane milloinkaan, vaik ois lääkkeetkin päällä. Ja ne kun ei ymmärrä aina kun ovat psykoosissa, mille se mäkinen elämä toisista tuntuu.


    • ajatelkaa

      Teitä lukiessa tulee mieleen, että olette sairaampia kuin yksikään kaksisuuntaista "sairastava".

      • fgfghgfghg

        Otahan lääkkeesi ettet puhele hullujasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6334
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4132
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1218
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      327
      1082
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      59
      1042
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe