Perheeseen mahdollisesti hankittava kakkosauto ja sen perinteisen yarispolofabian tilalle kiinnostaisi Alfa Romeo Mito, 2-3 v käytettynä. Onko oikeita kokemuksia kyseisen kulkuneuvon laadukkuudesta? Auton pitäisi olla varmatoiminen, jotain pieniä vikoja toki Alfassa voidaan sietää.
Miton laatu, kokemuksia?
9
5267
Vastaukset
- MilanoTorino
Alfa on 80-luvulta saakka kuulunut Fiat konserniin.
MiTo perustuu Fiat Grande Puntoon jota on ruuvattu urheilullisemmaksi.
Ainakin MiTo on harvinainen näky ja erottuu joukosta, vain muutama sata Suomessa.
Ystävälläni ja hänen tyttöystävällään on molemmilla Alfat 147 ja 156
Molempia on rempattu isolla rahalla.
Ongelmat johtuvat moottoritekniikan monimutkaisuudesta.
Autot toki ovat suorituskykyisiä, hyviä ajettavia.
Koritekniikka tuntuu myös haavoittuvalta.- tutun_kaimalla
Olipa hyvä, että saatiin taas yksi tojo/VAG-pappa tänne kertomaan essonbaarin legendoja. Niitä tuoreita...
- Anonyymi
tutun_kaimalla kirjoitti:
Olipa hyvä, että saatiin taas yksi tojo/VAG-pappa tänne kertomaan essonbaarin legendoja. Niitä tuoreita...
Osta Alfa Romeo itsellesi niin saat nähdä miten auto toimii. Kyseinen merkki ei ole luotettavuudessa korkealla. Myyntimäärät kertovat jo tämän. Malliston suppeus ja hybridi, täyssähkö mallien puute on huono juttu. Takuun nosto tyyliin 5 vuotta ilman km rajaa auttaisi varmasti.
- Anonyymi
tutun_kaimalla kirjoitti:
Olipa hyvä, että saatiin taas yksi tojo/VAG-pappa tänne kertomaan essonbaarin legendoja. Niitä tuoreita...
Osta Alfa niin saat itse kokea nämä samat ongelmat. Alfalla voi ajella mutta ongelmiin täytyy varautua. Auton huolto on erityisen tärkeää, että ongelmilta välttyy. Samoin heti uutena tehty ruosteenestokäsittely ja säännöllinen esimerkiksi 3 vuoden välein tehtävä tarkastus on hyvä tehdä.
- Giuliettakuski
Vanhemmissa Mito:ssa käytettiin M32-vaihdelaatikkoa, joka on erittäin huonomaineinen. Uudemmissa ja QV-malleissa sitä ei ole käytetty. Eli tarkista ennen kaupantekoa mikä v-laatikko autossa on. Muuten Mito on tyylikäs ja persoonallinen.
- kenraali_moottori
Helpoin tuntomerkki lie T-jet bensaturbo. Tosin en nyt muista löytyykö GM/Opelin lahjaa maailmalle (M32) myös jostain vanhemmista dieseleistä tai vaparibensasta. Tosin hlökohtaisesti en vapariin sotkeentuisi, menee auto hukkaan.
TCT:ssä on eri laatikko ja lie kaikki MultiAir/MA koneetkin tällä C635 lootalla varustettuja. Myös kaikki 5-vaihteiset, jos moisia on olemasa, OK (M32:ssa aina 6 vaihdetta).
Tosin onhan tämä M32:kin vissiin ihan OK, jos se on kasattu / korjattu oikein. Noihin on tehtaalla vedelty laakerivälykset liian kireälle ja monesti korjauksissakin vaan uusitaan laakerit & takaisin nippuun -> sama remppa voi olla uudelleen edessä jo 20 tkm jälkeen!
- haasteOnHeitetty
On olemassa riski, että jäät koukkuun kunnolliseen ja mukavaan ajettavuuteen ja sinusta tulee Alfa-uros. Oletko valmis ottamaan riskin ja siirtymään voittajien joukkoon, pois sieltä harmaiden hiirulaisten ja tuulipuvun turvallisesta maailmasta?
- alfaauuroos
Kiitos, tässä ketjussa ollut ihan asiallisia vastauksia eli vaihdelaatikko syytä tarkastaa jos Miton hankkii. Ja vaimollahan se tulisi mutta voisi välillä siirtyä sen luotettavan japanilaismaasturin puikoista Alfaan ; )
- Alfisti
Meillä oli myös mito kakkosena reilun vuoden. Kiva ajaa ja toimi kuten auton kuuluu. Airbagin valo paloi meillä välillä kun penkin laittoi ihan alas, muuten ei ollut sähkö-tai muitakaan vikoja. Niin ja pois vaihdettiin vain koska piti saada giulietta. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11710282
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422201Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261914
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967