Öljynpaine ongelma

akka-ratissa

Vw Golf 1,4 vm -00
Öljynpaine valo syttyy, siis öljynpaineet katoaa kun kone lämpiää. Alkuun vaan väläytteli valoa (viime kesänä), nyt valo jää palamaan kun kone lämmin.
Autolla siis ajettu koko talvi. Käytössä ei ongelmia. Ei syö öljyä.
Autoon vaihdettu öljykello, öljyt, suodattimet.
Onko kellään ollut kyseistä ongelmaa? Onko ehdotuksia mistä lähdettäis vikaa etsimään.

4

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bmwe36325-92

      Varmaan joku sähkövika, jos se öljynpaine katoaisi oikeasti niin sillä autolla ei ajettaisi edes lähikaupasta kotiin.

    • Öljyäon

      Tiedän auton jossa pikkasen samaa ongelmaa. Sähkövikaa johdoissa, siinä koneen päällä kulkevissa kouruissa. Uskon että ei ole oikea öljynpaineongelma.
      Samaan syssyyn voi myös kierroslukumittari näyttää nollaa vaikka auto käy, tässä minun tiedossa olevassa tapauksessa oli myös tuo ongelma.

    • ylijumalassa

      Kannattaisiko mitata ne öljynpaineet...

    • helpporatkaisu

      Öljykellosta johto irti niin valo sammuu. Ei sillä oikein muuenkaan ole virkaa kun jos öljynpaine oikeasti katoaa niin autolla kuitenkin ajetaan että "se nyt vaan on joku anturivika" ja joka tapauksessa se tulee leipomaan siinä tilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe