onko muka paha? :O

ruusu90

jos juon 3 pulloo 11% joka perjantai. en siis juo joka päivä vaan yhtenä päivänä viikossa

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6000-päivää

      Kirjoittaessasi Alkoholismi-palstalle taidat itse vastata itsellesi.

    • ex-juoppo

      No jos kuunnellaan että mitä mieltä puolisot, lapset tai muut läheiset on vastaavasta asiasta, niin kas tässä.
      Viikonloppujuopon puolisot pitivät kaikkein pahimpana asiana juuri juomisen ennustettavuutta. Sitä kun perjantaina pystyi laittamaan kellon oikeaan aikaan sen mukaan milloin ensimmäinen pullo narahti auki.

    • Sauvigon

      Eli, siis lähes hanapakkaus viiniä yhtenä iltana? On se aika paljon kerrallaan. Miksi ihmeessä pitää yhdellä kertaa juoda niin paljon? Taustalla vaanii suuri vaara, se on ehkä vielä sumuverhon takana piilossa mutta se ei vetäydy se etenee...

    • vanhempi

      Rutiini on aina pahasta kun on kysymys alkoholipitoisista juomista. Ja riippuu myös iästäsi. Jos olet alaikäinen, niin tuo on jo riittävän paha tapa ja alku muillekin ongelmille. En toivoisi omalle lapselleni tuollaista asennetta alkoholijuomiin.

      • ruusu90

        Olen 26 vuotias


    • Xmääräviinaa

      On paha. Et osaa käyttää alkoholia. Alkoholi tarkoittaa sinulle humalaa. Haluat siis humaltua säännönmukaisesti. On ihan sama millä pääsi sekoitat, kun känni on tärkein. Sori, mutta alkoholisoidut.

    • KutSuu

      Jostainhan se sinunkin on aloitettava. :-(

    • Mila13

      Avopuolisoni juo n. 15 pulloa keskiolutta joka päivä. Jos hän käy baareissa tai istumassa ystävien luona iltaa niin määrä tuplaantuu helposti. Puolisoni on yli kolmekymppinen. Juonut nuoresta asti, suhteemme alussa hän ei noin montaa juonut vaan määrä on vuosien saatossa kasvanut. Eli mielestäni et kärsi alkoholismista, tulee mieleen että oletko provo? Jos toki mielestäsi tuo kerran viikossa juominen on ongelma niin hae apua. Minun puoliso ei sitä nimittäin hae.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      94
      2976
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      95
      2445
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      39
      2265
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2238
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1826
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1496
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1287
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1180
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1107
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe