onko muka paha? :O

ruusu90

jos juon 3 pulloo 11% joka perjantai. en siis juo joka päivä vaan yhtenä päivänä viikossa

8

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6000-päivää

      Kirjoittaessasi Alkoholismi-palstalle taidat itse vastata itsellesi.

    • ex-juoppo

      No jos kuunnellaan että mitä mieltä puolisot, lapset tai muut läheiset on vastaavasta asiasta, niin kas tässä.
      Viikonloppujuopon puolisot pitivät kaikkein pahimpana asiana juuri juomisen ennustettavuutta. Sitä kun perjantaina pystyi laittamaan kellon oikeaan aikaan sen mukaan milloin ensimmäinen pullo narahti auki.

    • Sauvigon

      Eli, siis lähes hanapakkaus viiniä yhtenä iltana? On se aika paljon kerrallaan. Miksi ihmeessä pitää yhdellä kertaa juoda niin paljon? Taustalla vaanii suuri vaara, se on ehkä vielä sumuverhon takana piilossa mutta se ei vetäydy se etenee...

    • vanhempi

      Rutiini on aina pahasta kun on kysymys alkoholipitoisista juomista. Ja riippuu myös iästäsi. Jos olet alaikäinen, niin tuo on jo riittävän paha tapa ja alku muillekin ongelmille. En toivoisi omalle lapselleni tuollaista asennetta alkoholijuomiin.

      • ruusu90

        Olen 26 vuotias


    • Xmääräviinaa

      On paha. Et osaa käyttää alkoholia. Alkoholi tarkoittaa sinulle humalaa. Haluat siis humaltua säännönmukaisesti. On ihan sama millä pääsi sekoitat, kun känni on tärkein. Sori, mutta alkoholisoidut.

    • KutSuu

      Jostainhan se sinunkin on aloitettava. :-(

    • Mila13

      Avopuolisoni juo n. 15 pulloa keskiolutta joka päivä. Jos hän käy baareissa tai istumassa ystävien luona iltaa niin määrä tuplaantuu helposti. Puolisoni on yli kolmekymppinen. Juonut nuoresta asti, suhteemme alussa hän ei noin montaa juonut vaan määrä on vuosien saatossa kasvanut. Eli mielestäni et kärsi alkoholismista, tulee mieleen että oletko provo? Jos toki mielestäsi tuo kerran viikossa juominen on ongelma niin hae apua. Minun puoliso ei sitä nimittäin hae.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      24
      3409
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2828
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1917
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      52
      1755
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      15
      1720
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      45
      1606
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1468
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1434
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      263
      1161
    Aihe