Mitä mä teen.

Ylimurehtija

Tai antakaa mielenrauha, jos jollekkin tällaiset oireet on tuttuja, vai pitääkö hakeutua lääkärinpakeille?
Olen 19vuotias tyttö. Mulla on todettu ahdistuneisuutta ja oon saanut siihen kyllä lääkkeitä vuosi sitten, sydämen jumputukseen propral ja sitte näitä serotoniinintasaajia. jälkimmäinen ei oo auttanut. Mulla on niin epätodellinen olo näinä päivinä, niinku olisin lääkkeissä tai pienessä humalassa? En pysty keskittymään, pelkään kokoajan että mulla on joku kasvain aivoissa tms. Henkeä ahdistaa oudosti, en voi vetää henkäystä "loppuun asti" ilman "ponnisteluja" hmm, hankala selittää. Rintaa pistää välillä, syke nousee herkästi. Sydämen ultrassa ei löytynyt mitään epänormaalia.. Muissakin kokeissa käyty. Mistä ihmeestä tää epätodellinen olo voi johtua, tää on ihan kamalaa! Ei uskalla edes autoa ajaa. En oo vielä tottunut tähän koko ahdistus ajatukseen, ja haluan laittaa oireet aina ensin jonkun muun syyksi. En saa untakaan, öisin ajatukset ottaa vallan, ja mä sitten pelkään että koskahan kuukahdan. Googlediagnosoin. paniikki kasvaa. Kumma tunne rinnassa, pitääpä koittaa pulssia. Päätä särkee aika ajoin, aivoissa vikaa? Sekava olotila, en ole humalassakaan? Aivohalvausta? Herraisä mistä mä erotan oikeat oireet? Seuraava aika psykiatrille vasta parin viikon päästä. Mä en halua lääkkeitä, eikö olis mitään kotikonsteja hengenahdistukseen tai tähän sekavaan olotilaan? Oon vaan niin yksin tän asian kanssa, ja mun ajatusten kanssa. Nyt parina kk on tapahtunu kamalasti. Enhän mä nyt sekoa?

Jos joku yrittää tulla lisäämään mun huolta huonoilla provoilla, go ahead, im gonna ignore them ;) . En tiedä minne muuallekkaan voin tähänhätään näitä huolia oksentaa. Vastaan mielelläni jos jotain kysyttävää.

5

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerroenemmän

      Mitä sinulle on tapahtunut kahden viimeisen kuukauden kanssa. Onko tuon tunnemylläkän kanssa nuo tapahtumat. Et sinä ainakaan silti kuole noihin oireisiin. Ja mitä pelkäät, jos kuolema tulisi.

      • Lisääinfoa

        Pari läheistä kuollu, ja muuta henk koht juttuja. Kyllä, tila menny pahemmaks kaiken tän mylläkän jälkeen. Mä en pelkää itse kuolemaa, mutta pelkään sitä, kuinka läheiset sulattaa sen kuoleman, ja kuinka pahalta vanhemmista tuntuisi jos oma laps kuolisi..! Mutta kyllä sekin pelottaa jos mä kokisin tuskallisen kuoleman. :/ plää, kaikkea sitä


    • joiäkkäämpi

      Kun menettää vähällä aikavälillä paljoa ja läheisiä, niin suru on suunnaton. Auttaa jos voi puhua kuolemanpelosta ja ikävästä vaikka vanhempien kanssa. On se ihan luonnollista ja tervettä kokea surua ja pahaa oloa. Olisi outoa jos missään ei tuntuisi. Toinen kokee oireet enemmän kehossaan. Nuorella ei ole vielä kokemusta surusta ja menetyksistä, miten selvitä ja auttaa itseään.
      Ei sinulla ole nyt todellista fyysisen sairauden oiretta ja kaikki selittyy noilla menetyksillä ja sen tuomalla ahdistuksella.

    • Hei,
      kun ahdistuksen olo iskee, voi keskustelu auttaa. Suomen Mielenterveysseuran Valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010195202. Tässä linkki Suomen Mielenterveysseuran palveluihin http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua

    • Meneeee

      Myöhös fulee, mut toivottavasti olet löytänyt palhon apua jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      152
      3236
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1525
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      149
      1259
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1027
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      883
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      44
      867
    Aihe