Nimiehdotuksia?

Meille on tulossa pikkuinen kreikankilpikonna ja sille pitäisi keksiä nimi. Sukupuolesta ei ole vielä varmuutta, sillä konna on vasta 2v. Kiitoksia kaikille vastanneille.
189593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No kilpikonnahan ei nimeänsä kuule, ainakaan tietääkseni, mutta kyllä sitä on mukava nimeltä kutsua. Omani nimesin Nupuksi jo useampi vuosi sitten, vaikka en vielkään tiedä, onko se tyttö vai poika.
Mielestäni hyvän nimen voi antaa esim. konnan luonteen perusteella, kuten Unelias tai Vinha. Enempää en tässä kyllä osaa neuvoa, nimen antaminen on aina ollut minulle pitkän harkinnan tulos, oli kyse sitten lemmikistä tai vaikka pehmolelusta.

Äänestä

tässä hyviä nimiä lista
Nipsu, Hipsu, Tupsu, Elmeri, Ruusu, ilona, Ilo, Titi, Minni, Tipi, TUPU, Kapu, Kipi, KIPA, MARI, PRINSESSA, Kauno, Pilvi, salama, aurinko, tiiä ja uni

Äänestä
  • Oi siinä on valinnan varaa

    Äänestä

Ruustinna, rovasti, puskuri, täplä, muru, lehtonen, eevertti, vertti, nyytti,

Äänestä

Hei Truffe!
Joko olet päättänyt konnallesi nimen? Mikä siitä tuli?

Äänestä

No mun nelivarvas söpöliinini nimi on Elmo ;) Muute onks se tyttö vai poika...Tytölle vois olla Allu ja poijtsulle vois olla vaikka Esko XD

Äänestä

No nimiäkös?? Hmmm... No ainakin Paavo,Perttu,Pentti,Pekka,Pera,Penttelius,Paavali...ymn. Mut jos tyttö niin ehkä Pietu,Piitu,Piia,Paula,Pullukka,Piuha,Pelle,Pulle...ymn. Haahaaa (huumoria) vitsi,vitsi.. paitsi et jotkut noista nimistä on ihan hyviä...

Äänestä

Moi. Mulla on 9v. nelivarvas kilpikonna ja sen nimi on Sammy kutsutaan Sam. Mut ku se sunhan on kreikankilpikonna niin laita sille nimeks esim.Truffe,Krekku,Kreippi tai joku sinne päin... Essiki on hyvä ja Samuli tai vaikka Pikku-Kalle ,Pikku-Krekku... (Krekku tulee sanasta kreikankilpikonna.) No jaa en mä muuta osaakaa auttaa.. Onnea nimen valintaan.=)

Äänestä

Awanata, se on Miwok-heimon kieltä ja tarkoittaa kilpikonnaa =)

Äänestä

ehdotus 1.) NASSE SETÄ ehdotus 2.) HEPPU

Äänestä

En tiiä tiesittekö mutta kilpikonna ei kuule i/l joten esim. Lilli olisi täys katastrofi! Mutta ne missä on o/u, niin kilpikonnat ihastuvat niihin! Esim. Roosa on hyvä!

Äänestä

Lellikki, Nanna, Kipponen

Äänestä

Kille

Äänestä

Miten ois esim pussinen tai manu tai jotain sinne päin…?

Äänestä

Ruso Vise Vilke Lolo tai Vire

1Äänestä
  • Nää on hyviä nimiä

    Äänestä

Tehkää pehmoille nimiä! Mä tarviin niitä! Plz... 🐻

Äänestä

Zeus tai Artemis.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


truffe kirjoitti:

Meille on tulossa pikkuinen kreikankilpikonna ja sille pitäisi keksiä nimi. Sukupuolesta ei ole vielä varmuutta, sillä konna on vasta 2v. Kiitoksia kaikille vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu