ööö...???tulareist ja sen kavereist olis kyssii

tony

nii...jotkut sanoo et tularin kaa voi laittaa omenakotiloit..jotkut taas sanoo et ei..
siis voisko joku selventää voiko vai ei...
mitä kasvei suosittelette tularille..
minkälaisii piilo paikkoi ootte virittäny liskoille..oisko kuvat mahollisii???
mitä omenakotilot syö???
kiitos jo etukätee....=)

3

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tony

      ja sit riittääks näin aluks tularille "lukulamppu" sellanen minkä saa vaik sänkyy kii sellassel nipsuttimel..
      jos joku on käyny järvenpään faunattaressa ni siel on samanlainen "lukulamppu" kiitos taas...!!!!???

    • tanja

      aikasemmissa keskusteluissa on kerrottu kotiloista..Ja mulla on ainakin ihan tavallisia akvaariokasveja ja maa-alueelle voi "istuttaa" esin aasinkorvaa..kasveja jotka ei oo myrkyllisiä. Piilopaikkoja mulla on 2 (kummallekkin oma) Toinen pengerrysessä käytetty liuskekivi jonka alle jää luola ja toinen pohjalla..Kannattaa varmistaa ettei kaadu niskaan ! Olen myös miettinyt rakentavani linnan pienistä kivistä ja liimaavani sen silikonilla..

      • Zuuls

        Nuo Joonaksen sivut:

        http://www.matelijat.info/tulilisko

        Ja pallokotilo tosiaan käy tulareiden kanssa.

        Syövät levää ja ruoanjätteitä, joten et tarvitse ravinnoksi niille lisäksi, kuin kalkkikiven joka on pakollinen. Lisänä voit antaa, jos haluat esim. pleco min nappeja (pohjamonnien levänappeja) silloin tällöin, jos levää on niukasti tai haluat vähän "hemmotella". :)

        Tuolta löytyy kyllä pallokotilosta aikaisempiakin vastauksia ihan PH-arvoistakin yms., jos vain jaksaa selailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe