Jenkeissä köyhillä ja sairailla varaa aukoo suutaa

, joutuu kommunisti maineeseen, siksi siellä ollaan hiljaa ja nuollaan haavojaan. Se on jo siellä kulttuuri asteella, josta Suomessa nousisi suuri haloo ?
356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nimittelystä viis. Yksityinen sairausvakuutussysteemi on tuhonnut monen elämän. Vakuutusyhtiöt hallitsevat ihmisen elämänkohtaloita. Päättävät kuka saa hoitoa ja kuka ei. Ja miten pitkälle hoidetaan. Vakuutus on lisäksi vain niillä, joilla on hyvä työpaikka, jolloin työnantaja maksaa osan vakuutusmaksusta. Vakuutusmaksut ovat niin kalliita, että niitä ei tavallinen ihminen pysty maksamaan kokonaan omasta pussistaan. USA on kyllä ihan hieno maa, jos sattuu olemaan nuori, terve ja hyvätuloinen.

Äänestä

Ja vastaavasti Venäjällä pääsee hengestään tai parhaassa tapauksessa vain 30 vuoden keskitysleirituomio.

Äänestä

Aivan sairaita maita kumpikin, USA ja Venäjä. Huonolaatuinen ja tehoton sairaanhoitojärjestelmä kummassakin maassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abrahamm kirjoitti:

, joutuu kommunisti maineeseen, siksi siellä ollaan hiljaa ja nuollaan haavojaan. Se on jo siellä kulttuuri asteella, josta Suomessa nousisi suuri haloo ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu