Äitini on narsistinen ja toisaalla serkkuni on alkoholisoitunut. Olen huomannut heidän elämän touhuissaan paljon yhdenmukaisuutta. Mahtaisivatko yhtäläisyydet johtua heikosta itsetunnosta, joka varmasti piinaa molempia?
Narsisti vs. Alkkis
Heggee
4158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muiden seuraa kaipaavat alkoholistit ovat aina narsisteja.
Molemmat voivat olla huomionhakuisia. Alkoholi ehkä poistaa estot piilossa olevan narsisimin edestä ja se narsismi pääsee silloin valloilleen. Kun alkoholisti selvenee hänestä tulee se hiljainen hissukka estoineen.
Minä olen kauhean narsistinen päissään siksipä en juo kuin yhden oluen saunassa. minulla on hetkittäin pahaa oloa mutta en ole koskaan halunnut satuttaa ketään omilla teoillani. onneksi yleisesti ajatellaankin että "se oli vain kännissä" joskus se selitys kelpaa ja joskus ei.
eräs eksä oli ainoastaan ilkeä päissään ja päissään hän olikin jatkuvasti. Ihmisen luonne muuttuu humalassa, mutta kukaan ei pistä sanomaan ilkeitä asioita toisesta jostain se kumpuaa.
Jos haluat välttää ongelmia niin pysy kaukana ihmisistä joilla on taipumuksena aiheuttaa ongelmia itselle ja toisille.
Halvin mutta ilmeisen toimiva keino on laittaa asioita kännin piikkiin. Vaan jos terveet nuoret juo, silloinkaan ketään ei hyväksikäytetä, häväistä, riistetä ei raiskata.
Vaan kun oli tuollaisten kanssa kauan (ennenkuin tämä palsta ym keksittiin) epänormaali oli niin toistuvaa että siitä tuli normaalia.