Hallitus suunnittelee Talvivaaran kaivoksen sulkemista
Talous Julkaistu 24.05.2016 22:00
Sipilän hallitus harkitsee MTV:n tietojen mukaan keskiviikkona Talvivaaran kaivoksen alasajoa.
Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.) kertoo hallituksen päätöksistä puoliltapäivin tiedotustilaisuudessa.
Hallituksella on MTV:n tietojen mukaan valmius panna 150 miljoonaa euroa lisätalousarvioon kaivoksen alasajoa varten.
Sotkamossa sijaitseva Talvivaaran kaivos tuottaa valtiolle tappiota lähes miljoona euroa päivässä.
MTV:n tietojen mukaan pitkälle edenneet neuvottelut yksityisen rahoittajan kanssa kaatuivat Vaasan hallinto-oikeuden päätökseen ympäristöluvan määräaikaisuudesta.
Talous Julkaistu 24.05.2016 22:00
Sipilän hallitus harkitsee MTV:n tietojen mukaan keskiviikkona Talvivaaran kaivoksen alasajoa.
Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.) kertoo hallituksen päätöksistä puoliltapäivin tiedotustilaisuudessa.
Hallituksella on MTV:n tietojen mukaan valmius panna 150 miljoonaa euroa lisätalousarvioon kaivoksen alasajoa varten.
Sotkamossa sijaitseva Talvivaaran kaivos tuottaa valtiolle tappiota lähes miljoona euroa päivässä.
MTV:n tietojen mukaan pitkälle edenneet neuvottelut yksityisen rahoittajan kanssa kaatuivat Vaasan hallinto-oikeuden päätökseen ympäristöluvan määräaikaisuudesta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Okei. Sen jälkeen nimeksi tulee Paskajätevaara.
Asiahan sopii minulle. Olen sen verran pienituloinen, että en maksa veroja centtäkään.
En tosin äänestä Kepuakaan, en ikinä ennen enkä myöhemmin.
Mauri on nyt hyvin vihainen.
Mitähän Maurin tukan alla nyt liikkuukaan?
Saatanan kepuhankkeet, kun ei niitä saa nurinkaan ilman lisärahaa.
Toivottavasti nyt kuitenkin saadaan tuo järjettömyys alasajetuksi kertarahoituksella, ettei sinne tarvitse jatkuvasti työntää lisärahoitusta, että joku perkeleen Ratia saisi hourailla taivaita hipovista tuotantoluvuista. Sellaisten varaanhan tuo kusetus rakennettiinkin. Laskettuihin ja luvattuihin tuotantolukemiin ei koskaan päästy. Jatkuvasti vain piti saada lisää rahaa. Olisihan tuo nyt sentään yksi sulka hattuun tuolle lestadiolaiselle pääministerille, jos se edes tuon kannattamattoman ja kalliiksi käyvän kepukaivoksen saisi ajettua alas.
Parempi myöhään kuin ei milloinkaan, jos alasajo toteutuu.
Onkohan sulkemistilaisuudessa perustajajäsenet paikalla poseeraamassa?
Perä, Vanhanen, Pekkarinen ja karaokelaulaja, saastepäästöasioihin perehtynyt asiantuntija Kuhmosta?
Alasajokaan ei toteudu 150 miljoonalla. Mutta kunhan sillä edes alkuun päästäisiin, suunta ainakin olisi oikea.
Lehtonen sai osakkeet halvalla, mutta vielä halvemmalla ne menivät. Tästä tulee ikuinen kepun muistomerkki Kainuuseen, johon jokainen suomalainen on joutunut osallistumaan, kuka isommalla ja kuka pienemmällä euromäärällä.
Talvivaaran raiskio on mtk-kepun muistomerkki ja esimerkki siitä, mitä mtk-kepu on tehnyt suomalaisille, taloudelle ja luonnolle.
Joku tuolla toisessa ketjussa esitti Talvivaaran nimeämistä uudelleen, minusta se Mauri Pekkarisen kaivos olisi hyvä nimi. Minä ehdotan nimeksi Keskustan aluepolitiikan Helmi eli lyhyesti Kepun Helmi.
Kepu pettää aina. Ensin rahoitti verovaroista kymmen vuotta Talvivaaraa ja sitten sulkee. Ei ole mikään ihme, että talouskehityksemme on Suomessa koko Euroopan huonoin.
Minne ovat kadonneet Talvivaaraa puolustelleet Vanhanen I:n demarit?
Mitä auttaa pitkittäminen? Miksei heti käytetty 144 milj.€ alasajoon?
Ei ne runkkarit valitettavasti sen kaivoksen sulkemista suunnittele niin kauan kuin hallituksessa oikeistopoliitikkomulkut istuu, koska siellä on niiden kaikenmaailmanlehtomäkienjamitälienee omat osinkorahat kyseessä... Mieluummin Suomen hallitus saastuttaa puoli Suomen vesistöä paskakaivoksen Talvivaaran jäsesonnalla, kuin jättää maksamatta osinkoja kepulipuljuilijoille. Nyt se taitaa olla etelä-Savoon asti saastuttanut maan vesistöä se Talvivaaran kaivos. Jotkut mökkiläiset kertoneet jopa Savossa asti, että enää ei mökkirannnassa voi uida ja se kaivos sijaitsee Kainuussa, joten isoa ympäristorikollisuutta. Mutta kun sipiläsoinivanhaskaveritja niiden bisnekset, uikuti uikuti, ne tärkeämpiä kuin kansan etu ja luonnon puhtaus... Summa mitä keskustalaispaskatkin hallituksessa laittaa päivittäin valtion VERONMAKSAJIEN rahaa vaikka Talvivaaran täysin epäonnistuneeseen kaivoshankkeeseen, niin sillä summalla kyllä olisi vaihtoehtoisesti voinut luopua vaikka koululutusleikkauksista. Mut ku ne kaverit tarvii ne osingot...