Selästä/niskasta johtuva huimaus?

Mies22vee

Moro kaikki :)

Mulla on ollut tuossa n. 3 viikkoa munuaisten/keskiselän kohdalla kipuja, ja on hieman vaikea hengittää, hengenahdistusta, kovaa sydämen tykytystä ja kamalinta on kyllä tämä kävellessä/seistessä tulevat tasapaino-häiriöt. Keinuttavaa/kaatuva huimaus siis, varsinkin jos suoristaa selän. Myös välillä päänsärkyä/jomotusta ja ns. "humina" aamuisin kun on hiljaista ja niskat jäykkänä.

Kaikki alkoi mökkireissun jälkeen, jossa nostettiin isoja pöllejä kun kaadettiin sielä puuta. Olen muuten toimistotyöntekijä, en koskaan ole ollut mikään vankkarakenteinen, vaan vähän hintelä, kun juoksuakin harrastan. Selästä sain armeijassakin B-paperit.

Juoksin ja vein isohkoja puun pötköjä pitkin metsää, sen jälkeen ei varsinaisesti heti alkanut mitään. Viikonlopun jälkeen, kun mökiltä tultiin, oli selkä hieman "hellänä". Tämän viikon torstaina toimistolla arkistossa töitä tehdessä sitten se alkoi; älytön huimaus. Meinasin kaatua ja sydän pomppasi kurkkuun, että selviääkö tästä kotiin asti. Tämän jälkeen 3 viikkoa jatkuvaa kävellessä/seisoessa olevaa huimausta.

Lääkärit katsoneet verikokeet ok, sydänfilmi/ekg ok. Pitäisiköhän raahautua fyssarille/kiropraktikolle katsomaan tuota selkää, olisiko selästä johtuvaa? Ennen tuota reissua olin terve kuin peipponen.

3

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies22vee

      Unohtui vielä sanoa, että tuon lisäksi vielä muistissa pieniä katkoksia, mutta niitä ollut ennenkin kyllä, nyt vaan ei oikein pää meinaa pelata.

    • jumitäti

      Sinne fysioon ja mars! Lihasjumit vaikuttaa niin moneen asiaan. Pyydä lekurilta lähete ja/tai jos sulla varaa niin mene pätevälle kiropraktikolle.

      Sitä ennen kävele koko kroppaa liikuttaen, rentoudu, sauno tms

    • Tööötti

      Sain kirolta kuvailemasi trauma oireet. Sinulla on rintarangasta lihas tasapaino kadoksissa. Voi johtua lihasjumista missä päin kehoa vain esim. rintalihakset, lapaluiden väli, lonkan koukistajat .... Nyt rentoudut, saunot ja juot vettä. Älä mene kiropraktikolle. Tuossa sinun tilassa, kun kiro tööttää, niin mahdollisuudet lihasjännityksen leviämiselle kasvaa ja saat paukkuvia fasettilukkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3278
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      34
      2615
    3. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2248
    4. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      70
      2209
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2161
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2143
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1917
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      61
      1884
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      19
      1763
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1622
    Aihe