Elikäs, johan tuo otsikosta selviää. Olen siis kiinnostunut töistä rajavartiostossa ja olenkin sinne hakemassa. Mikäli niin onnekkaasti käy, että joskus pääsen töihin rajavartiostoon, meneekö siinä samalla mahdollisuudet päästä joskus "keikalle" jonnekin päin maailmaa?
Toisekseen, millaisissakohan summissa nuo palkat nykyään pyörii, oikein muuta tietoa en löytänyt, kuin tuosta peruspalkasta mikä oli vain jotain reilut pari tonnia kuukaudessa. Lisät riippuu joo siitä, minne on lähetetty, mutta jotain haarukkaa olisi kiva tietää?
Rajalta rauhanturvaajaksi? Rauhanturvaajien palkat
7
583
Vastaukset
- hnhuj
uupp
- rgh
Nostellaas
- Kreku
Siviiliammatistasi en tiedä, mutta sinulla ei selvästikään ole SKVJ-koulutusta eli kovin onnekkaasti käy, jos koskaan mitään kautta pääset rauhanturvaajaksi.
Rajalta siihen lienee kuitenkin selvästi paremmat mahdollisuudet, koska po. palvelus on "puolustusvoimien palkatulle henkilöstölle osa sotilasuraa", eikä rajakaan sillloin niin kovin kaukaa liippaa.
Palkan saat vaivautua itse selvittelemään pv:n tämän aiheen teemasivulta...- aaapeeepee
Ei sieltä löytynyt muuta kuin tuo peruspalkka joka oli reilut pari tonnia. Ei mitään tarkempaa tietoa lisistä.
- WOD1
Olen evp-rajavartiomies. Palvelusuran aikana kävin 90-luvulla kaksi eri kertaa heittämässä vuoden keikan "alas". Tuolloin oli aika hankalaa päästä kriisinhallintatehtäviin rajan kiintiöiden takia, ts. 1 henkilö / rajavartiosto kerrallaan eri sotilashenkilöstöryhmistä (rajavartijat, opistoupseerit, upseerit). Itselläni on erikoisosaamista joka helpotti joukkoihin pääsyä. Toisella kertaa jopa pyydettiin mukaan ohi irrotettavuuslistojen. Nykykäytännöstä en osaa sanoa.
Palkat ja päivärahat tehtäväkohtaisesti kyllä selviää pv:n sivuilta. Mitään yö-, viikonloppu- ym. lisiä, jotka siviilistä on tuttuja, ei makseta, eli kuukausipalkka on se, jonka saat päivärahat. - EasyCake
Olin "rauhanturvaajana" ja ikinä ei ole ollut loisimpaa hommaa.....kaljaa kitattiin niin paljon kuin jaksettiin...
- wertytyrtyew
"Olin "rauhanturvaajana""
Et ollut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859