W10 asennus asetukset

77777777

Jonkun aikaa sitten kuulin, että kun w10:n asentaa, niin pitäisi heti joistakin kohdista ottaa rukseja pois.
Näin etukäteen jos w10 päätää asentaa itsensä niin onko jotain hyviä neuvoja/ohjeita?
Ja miten kivuttomasti palautus onnistuu asennuksen sattuessa?

8

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Jonkun aikaa sitten kuulin, että kun w10:n asentaa, niin pitäisi heti joistakin kohdista ottaa rukseja pois."

      Ei ole mikään pakko. Itse kyllä ruksin vanhan Internet Explorer 11 selaimen ja Faxin pois ja Windows ominaisuuksista.

      • 77777777

        Niin, ei pakko, mutta enemmän johonkin yksityisyyteen liittyviä olivat. Harmi kun en muista vaan tarkkaan.


      • 77777777 kirjoitti:

        Niin, ei pakko, mutta enemmän johonkin yksityisyyteen liittyviä olivat. Harmi kun en muista vaan tarkkaan.

        Ei ole pakollisia.

        Siellä on jotain vipuja mutta pääasiassa jos tuollaiset yksityisyysasiat mietityttää niin Windows voi olla väärä järjestelmä koska kaikkea seurantaa ja kyttäystä ei saa pois.

        Että se Windows on nyt vähän niinkuin Facebook tai Google haku, että vakoilee kaiken mitä saa. Jos ei tykkää niin ei ole pakko käyttää vaan voi valita jonkun muun.


      • M-Kar kirjoitti:

        Ei ole pakollisia.

        Siellä on jotain vipuja mutta pääasiassa jos tuollaiset yksityisyysasiat mietityttää niin Windows voi olla väärä järjestelmä koska kaikkea seurantaa ja kyttäystä ei saa pois.

        Että se Windows on nyt vähän niinkuin Facebook tai Google haku, että vakoilee kaiken mitä saa. Jos ei tykkää niin ei ole pakko käyttää vaan voi valita jonkun muun.

        "Että se Windows on nyt vähän niinkuin Facebook tai Google haku, että vakoilee kaiken mitä saa."

        Puhut paskaa ja tiedät sen itsekin. Microsoft on ollut varsin läpinäkyvä sen suhteen, mitä tietoa kerätään ja missä tilanteissa.


      • uskoilmantietoa

        "Microsoft on ollut varsin läpinäkyvä sen suhteen, mitä tietoa kerätään ja missä tilanteissa.".
        Aamutsufet rinnuksille.


      • aurinko_lemma kirjoitti:

        "Että se Windows on nyt vähän niinkuin Facebook tai Google haku, että vakoilee kaiken mitä saa."

        Puhut paskaa ja tiedät sen itsekin. Microsoft on ollut varsin läpinäkyvä sen suhteen, mitä tietoa kerätään ja missä tilanteissa.

        Missäs se Microsoftin keräämä data on ja missä sitä voi hallita? Mistä löytyy nappi millä sen datan voi vaikka poistaa tai poistaa haluttuja asioita?

        Muista se Microsoftin Trustworthy computing white paper jossa aivan selvästi sanottiin:

        Privacy: The customer is able to control data about themselves, and those using such data adhere to fair information principles.

        Reliability: The customer can depend on the product to fulfill its functions when required to do so.

        ---

        Minusta näyttää siltä, että Microsoftilta jäänyt lukematta omat dokkarit kun Windows 10:ä tehtiin.


      • technetissä_tietoa

        Technetissä on aika paljon artikkeleita ja teknistä tietoa win10 tiedonkeruusta, joka on hyvin dokumentoitua. Kaiken win10 tiedonkeruunhan saa siis asetuksista pois päältä ja siihen osallistuminen on vapaaehtoista.
        Telemetriatiedot poistetaan automaattisesti 30 päivässä ja niihin on pääsy ainoastaan harvoilla MS:n työntekijöillä. Käyttäjän itse ei tarvitse tehdä mitään jotta tiedot poistuisivat. Ruksien poistaminen on ehkä turhaa vainoharhailua, kun telemetriatietoja käytetään ainoastaan sovellusten toiminnan kehittämiseen ja parantamiseen, ja ne myös poistetaan nopeasti ms:n palvelimilta.


      • Telemetriatiedot kyllä ihan normaalia, ja niitähän ei ole mitään järkeä säilöä. Niitä käytetään etsimään vaikka vikoja koodista ja yli 30pv vanha tieto on jo roskaa, sillä ei tee mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      164
      10993
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      173
      4473
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      77
      4375
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3979
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe