http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/poliisi-moporatsioiden-tuloksesta-kyllä-kotiväen-pitäisi-tietää-millaisilla-välineillä-lapset-liikkuvat/ar-BBttOxY
Poliisi moporatsioiden tuloksesta: Kyllä kotiväen pitäisi tietää, millaisilla välineillä lapset liikkuvat!
Poliisin suorittamat moporatsiat toivat taas esiin mopoiluun liittyvät ongelmat.
Jo perinteiseksi muodostunut Oulun poliisilaitoksen niin sanottu "moporyhmä" suoritti kolmen viikon tehostetun mopovalvonnan toukokuun kolmen ensimmäisen viikon aikana. Ryhmän muodostivat kaksi moottoripyöräpoliisia ja kahden hengen autopartio.
Tämän kevään osalta tulokset olivat huolestuttavia, erityisesti mopojen virittämisen ja epäkuntoisuuksien näkökulmasta. Toisaalta erittäin positiivisena asiana voidaan todeta, että yhtään rattijuopumustapausta ei tarkastettujen mopoilijoiden joukosta löytynyt, joka kuitenkin kuvastaa nuorten suhtautumista alkoholiin ja sen vaikutuksen alaisena ajamiseen.
Mopoja tarkastettiin Oulun talousalueen lisäksi poliisilaitoksen pohjoisella alueella Iissä ja Kuivaniemellä sekä Kajaanista Kalajoelle yltäneellä valvontamatkalla.
Yhteensä ryhmä tarkasti 270 mopoilijaa, joista 35 määrättiin ajokieltoon, pääsyynä mopon virittäminen niin, että mopo katsotaan moottoripyöräksi, jolloin myös kuljettajan ajokorttivaatimus nousee merkittävästi.
Noin 150 sakkoa
Erilaisista virittämisistä ja muista epäkuntoisuuksista annettiin yhteensä 125 rangaistusvaatimusta eli sakkoa sekä 24 rikesakkoa. Tämä tarkoittaa sitä, että vain joka toinen tarkastetuista mopoista selvisi korkeintaan huomautuksella tai ilman minkäänlaista moitteen sijaa.
Toki ryhmän tarkoituksena olikin kohdistaa valvontaa esimerkiksi kansalaisten palautteiden perusteilla tulleisiin vihjeisiin sekä poliisin oman ammattitaidon myötä tietoon tulleisiin, eniten vaaraa aiheuttaviin tapauksiin. Näin ollen suoraa johtopäätöstä siitä, että joka toinen mopo olisi esimerkiksi viritetty, ei voida vetää, poliisin tiedotteessa todetaan.
Edellä mainitut tulokset kuitenkin osoittavat, että valvonnalle oli ja on edelleen tarvetta, mutta tuloksien pitäisi myös herättää vanhemmat tutustumaan lastensa ajopeleihin.
Vaikka useimmiten kyseessä onkin yli 15- vuotta täyttänyt kuljettaja, kyllä kotiväen tulisi tietää, mitä omat lapset tekevät ja millaisilla välineillä liikkuvat.
Hurjimmat nopeudet viritetyillä mopoilla liikkuvat lähes 100 km/h olevilla nopeuksilla. Mopojen jarrut ja hallintalaitteet eivät ole todellakaan tehty sellaisiin nopeuksiin ja vaaran mahdollisuus vakavaankin onnettomuuteen on olemassa.
Mutta jo pienemmät viritykset ja nopeuden nostamiset lisäävät onnettomuusriskiä oleellisesti.
Toivomme, että kotona keskusteltaisiin myös hyvistä tavoista ja toiset huomioon ottavasta käyttäytymisestä liikenteessä.
Oulun poliisille on tullut useita valvontapyyntöjä. Yleisimmin aiheena on mopoilijoiden liikkuminen siellä, missä se ei ole sallittua tai on häiritsevää mm. pyöräteillä ajaminen, puistoalueella revittäminen ja koulujen pihoilla tapahtuva häiritsevä ajaminen.
Oulu poliisilaitos tulee jatkamaan mopojen ja muidenkin kaksipyöräisten valvontaa koko kesän ja tulevan syksyn ajan.
Poliisista halutaan muistuttaa että mopo on oiva ja taloudellinen liikkumisväline, kunhan muistaa huolehtia mopon kunnosta siinä, missä aikuiset pitävät huolta autoistaan. Liikennesääntöjä noudattamalla mopoilu on hyvä tapa opetella liikenteessä liikkumista ja varmasti osaltaan helpottaa muun muassa auton rattiin siirtymistä.
Myös Raumalla samansuuntainen tulos
Lounais-Suomen poliisi tarkisti keskiviikkona 25.5.2016 mopoja Raumalla Raumanmeren koululla. Tarkastus tehtiin koulun kanssa yhteistyössä ja aloite tarkastukseen oli tullut koululta.
Tarkastettuja mopoja oli noin 30 ja näistä kymmenen poliisi määräsi ajokieltoon ja poisti niistä rekisterikilvet. Kaikissa ajokieltoon määräämisen syynä oli mopon koeajossa todettu yli 60 km/h nopeus.
Kolmeen mopoon oli tehty niin suuria rakenteelliseen nopeuteen vaikuttaneita muutoksia, että ne on katsottava kevytmoottoripyöriksi ja niiden omistajille saattaa sakon lisäksi tulla vielä veroseuraamuksia.
Poliisi kehottakin vanhempia aina silloin tällöin tarkastamaan lastensa ajoneuvojen kunnon. Jo silmämääräisellä tarkastelulla pystyy havaitsemaan mopossa olevat suurimmat puutteet.
Tällaisia ovat muun muassa jarru- ja kytkinkahvojen kunto sekä mopon valolaitteiden toimivuus.
Parhaan tuntuman mopoon luonnollisesti saa, jos on mahdollista tehdä sillä koeajo. Tällöin pystyy toteamaan jarrujen kunnon sekä sen, että onko mopoa viritetty kulkemaan sallittua kovempaa.
Yhteenveto Oulun poliisin valvonnan tuloksista
Tarkastuksia 270 kpl
Annettuja rangaistusvaatimuksia 125 kpl
Annettuja rikesakkoja 24 kpl
Ajokieltoja 35 kpl
Valvontailmoituksia 60 kpl
Kulkuneuvon kuljettamisia oikeudetta 23 kpl
Ei yhtään rattijuopumusta
Lue tästä
Poliisi moporatsioiden tuloksesta
SamaMenoParaisilla
1
172
Vastaukset
- EiMitäänValvontaa
Sama meno täällä Paraisilla, mopokuskt vetävät keskustassa ja saaristotiellä ja muuallakinkahva ääriasennossa, jopa poliisilaitoksen ohi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714115Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152664Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242267Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072083Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5981911MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673