Olin reilu kuukausi sitten antibiottikuurilla pitkittyneeseen flunssaan. Lääkäri määräsi antibiotit ja jouduin lopettamaan ne kesken kun vatsa meinasi räjähtää samalla suu tuntui menevän liekkeihin. Sain ainakin suu hiivan ja nyt edelleen suu tuntuu kuivalta ellen pure purkkaa. Silmiin rupesi rulemaan roskan tunnetta eli ne kuivaa joudun lisäämään kerran päivässä tipat. Olen 35v mies. Saan slaagin hyvin helposti tälläisistä oireista. Lähinnä kuivuuden takia sjögrenin syndroona huolestuttaa. On otettu verestä reumafaktori ja ss vasta-aineet sekä HLA-B27 kaikki negatiivisia. Pitäisikö silti vaatia lisä kokeita ajayellen sjögreniä?
Kannattaako olla huolissaan
1
184
Vastaukset
- munkokemus
Kyseinen antibiootti ei sopinut sulle. Toivottavasti sulle tehtiin bakteeriviljely, koska antibiootit eivät auta viruksiin. Ja turha antibioottikuuri ei palvele ketään.
Antibiootit muuttavat suoliston bakteeristoa jopa vuodeksi.
Suoliston bakteereihin auttaa ruokavalio, ei mikään muu.
Hiivan suusta saa pois ruokasoodalla. Siis sitä maustehyllyn soodaa. 1tl suuhun ja purskuttele pari minuuttia. Sylje pois ja huuhtele suusi vedellä. Kerta kas päivässä riittää.
Pakuriteetä kannattaa juoda joka päivä ja panostaa kunnon ruokavalioon.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
Ravinnolla olen itse saanut suliston kuntoon, kun olen joutut bakteeritulehdukseen syömään antibioottia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585483Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334759Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863443Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182288Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529