Käytän AA:n tukena raittuden tiellä Antabus-tabletteja. Lääkäri suositteli ottamaan yhden 200 mg:n tabletin aamuisin, ja näin olen tehnyt. Alkupäivinä Antabus tekin hiukan pahan olon, ja ylävatsassa oli kipua. Nyt olen syönyt niitä 2 kk eíkä näitä oireita ole ollut. Lekuri suositteli maksakokeessa käyntiä alkuvaiheessa, vaan en ole vielä käynyt. Lääkepurkin ohjeissakin on maininta siitä että aine saattaa aiheuttaa vakaviakin maksavaurioita.
Onko syytä mennä maksakokeeseen, vai voiko käyttää jatkossakin, jos oma olotila on ok? Tuo koe yksityislääkäriasemalla maksanee aika paljon, ja toisaalta haluaisin käyttää tabua AA:n tukena vuoden päivät saadakseni paremman otteen raittiudesta kiinni (kaikki keinot pitää ottaa käyttöön eli se mikä itselle sopii).
Onko syytä mennä maksakokeeseen, vai voiko käyttää jatkossakin, jos oma olotila on ok? Tuo koe yksityislääkäriasemalla maksanee aika paljon, ja toisaalta haluaisin käyttää tabua AA:n tukena vuoden päivät saadakseni paremman otteen raittiudesta kiinni (kaikki keinot pitää ottaa käyttöön eli se mikä itselle sopii).
Vastaukset 12
Vanhimmat
käyt vaan veri kokeet ottaan ja niistä maksa arvot sillä sipuli . hienoo että oot valinnu raittiin tien . en usko että sun tarvii niin kauaa käyttää antabusta ........että vuoden päivät . aa:n huppupäistä saat apua ja tukea matkallas johon kaikista ei ole sillä tauti on kova
mulla ei ole kokemusta tosta,mutta maalaisjärjellä ajateltuna luulisin näin.Kyllähän se viinakin vaikuttaa maksaan.Tuskinpa noi Antabukset sen enemää vahinkoa tekee.Vastatkoon viisaammat ja sellaiset joilla on kokemusta.Hauskaa päivän jatkoa vaan sulle.terv pörri.....
On se ihmeellistä sanoi lääkärikin:Mun maksa-arvot oli normaalit kun katkaisin vuoden juonnin mutta 2kk antabusta ja ALAT nousi 600:taan. Käyn säännöllisesti labroissa nyt.
http://www.tohtori.fi/laakeopas/tuote.php3?ID=71
"Maksa-arvoja tulee hoidon aikana seurata, koska disulfiraami hoidon aikana on esiintynyt maksaentsyymiarvojen suurenemista ja vakavia maksavaurioita."
No tuskin se verikokeen ottaminen maksaa kovin paljon enempää kuin mitä kunnon juoppo käyttää viinaan päivässä.
Kannattaa varmuuden vuoksi varmistaa ettei tule ongelmia.
Hyvä olisi myös tietää maksa-arvonsa ennen antabuksen käyttöä. Arvot voi olla koholla viinankin takia ja kestää aikansa, että ne laskevat.
Aika erikoista itseasiassa jos itseltäsi ei ole otettu maksa-arvojen kontrollia jo ennen aloittamista, se otetaan aika poikkeuksetta ihan jo tosiaan senkin takia että juomisen takia arvot voivat olla hyvinkin koholla ja tarpeeksi jos ovat punaisella niin antabuksia ei edes lisäkuormituksen/riskien takia aloiteta ennen kuin palautuvat alemmas. Monesti otetaan ainakin "ensikertalaiselta" vielä sydänfilmikin koska sen on hyvä olla ok myös kun antabuksia aloittaa, joissakin tapauksessa voi olla ainakin alussa kova rasitus sillekin.
Mutta jokatapauksessa hoitava lääkärisi on ilmeisesti sitten katsonut terveydentilasi sellaiseksi että ei ole kummemmin kokeita otellut, onko sitten ollut niin vähän aikaa edellisistä tms...Kontrolli nyt jossain vaiheessa kuuluu automaatioksi juuri ettei antabus nosta arvoja radikaalisti.
Maksakokeiden tarkoitus onkin juuri se että arvojen nousu huomataan heti, nykyään pysyvät vauriot antabuksesta ovat tuikiharvinaisia. Lähinnä pysyviä vaurioita voi tulla silloin jos maksa on hyvin rasittunut jo juomisestakin mutta antabukset aloitetaan liki pakkotilanteessa ajattelulla "on kuitenkin pienempi paha juomiseen verrattuna". Eli suunnilleen kun tilanne on viina tai henki.
Jo pieneenkin arvojen nousuun kun puututaan samantien niin ei "terveelle" maksalle ehdi pysyvää vikaa tulla. Tilanne on aika selvä, jos arvot ovat kovasti koholla niin antabukset yleensä lopetetaan samantien ja mietitään muita vaihtoehtoja tai lääkkeitä. Jos taas vain vähäsen niin saatetaan jatkaa vielä hetki ja katsoa sen jälkeen piakkoin uudet kokeet/muutokset joiden pohjalta mietitään onko käyttö riskitöntä.
Alussa juuri voi monella noustakin vähäsen mutta silti kokeillaan jatkamista vielä hetkisen. Maksan "alkushokki" usein hiukan nostaa lukuja mutta palautuu itsestään.
Tuo 2kk jonka olet syönyt on juuri sellainen aika jonka jälkeen on aika elintärkeätä ottaa kontrolliarvot ja itseasiassa on todella hyvä aika ne muutenkin tarkastaa. Sen verran kauan on syönyt että varmasti on arvot nousseet jos ainakaan alkuun ovat olleet noustakseen, mutta ei taas ole niin kauaa syönyt että mitään ongelmia siitä olisi ehtinyt tulla vaikka huutaisivat miten korkealla.
Tuossa asiassa ei kyllä kannata miettiä kokeen hintaa kynnyksenä menemiselle vaikka yksityinen ainut vaihtoehto olisikin. "Kaikki" kattavat maksakokeet sisältävä paketti maksaa sekin kuitenkin alle 100e, minimi eli yksi arvo joka nyt kertoo jo sekin riskit, on jotain ehkä parikymppiä. Eli sen takia älä nyt ihmeessä anna maksan rääkkäytyä että tuota muutama ropoa et halua maksaa kokeista. JOS maksasi reagoi kovasti antabukseen niin ei sitä kuitenkaan kovin kauaa tarvitse syödä kun jo voi alkaa mennä ongelmien puolelle.
4 vuotta olen ottanut Antabusta (melkein päivittäin) ja maksaarvot hieman päin pyllyä :-(
Alkoholista huonot maksaarvot ei ainakaan johdu - muita lääkkeitä en ota - eli ainut selitys on Antabus. Nyt loppu Antabuksen popsiminen....
Kannattaa vaatia niitä ohjeistuksen mukaisia seurantoja ainakin se 2kk ettei pää mee sumuun, olo voimattomaksi, iho -ja silmät keltaiseksi, ruokahalu katoa, alat arvot nouse 3000:een ( muut arvot) äkillisen maksavaurion myötä. Jos näin käy, niin ottakaa paksu nippu Aku ankkoja mukaan päivystykseen ja ilmoittakaa työnantajalle että jokunen viikko menee jos selvittelee ilman maksansiirtoa.
Olin A-klinikan kautta antabuskuurilla. Kuukauden kuurin jälkeen otettiin maksakokeet ja olihan ne maksa-arvot kohonneet. Niinpä A-klinikan lääkäri muutti hiukan antabuksen ohjeita. Riitti hyvin, kun otin yhden antabustabletin kaksi kertaa viikossa.
Koska antabus voi vaikuttaa vielä sen syömisen lopettamisen jälkeenkin 1-2 viikkoa, niin vähempikin annos riittää ylläpitämään antabuksen vaikutusta!
antapus vaujriottaa maksaa.
kannataaa juoda kirkast viinaa tai kiljuu niin maksa kiitttää.
Mie kätin 1,5 kk Antabusta: 2tabl. Tiistaisin ja perjantaisin. Lääkäri soitti, että ALAT noussut 300:taan. Vähensin yhteen tablettiin mutta viikon päästä ALAT 600! NYT viikon ollu ilman lääkettä kokonaan . Labrat viikon päästä taas. Saapa nähä joko arvot normaalit..