Epäilin itselläni kilpirauhasen vajaatoimintaa, mutta ei tämä oireilu sitä taida ollakkaan. Minulta otettiin syksyllä kilppariarvot, jotka olivat hyvät (TSH 1,8 ja TV4 16). Oireina mm. jatkuva väsymys j voimattomuus, paleleminen alhainen ruumiinlämpö (35,0-35,5), hidas aineenvaihdunta ummetus lihominen, hiusten lähtö, korkea verenpaine, kuiva iho, äänen käheys, huonovointisuus huimaus, jne. Lisäksi kurkussani on välissä palan tunne. Yleensä ottaen en edes voi pitää korkeakauluksisia paitoja, koska ne "painavat" kaulaani (tuntuu että kurkussani on jokin möykky), jonka myötä tulee yökkäysreflesi. Sama tunne tulee, kun taivutan päätäni taaksepäin. Kolestorilikin on noussut, vaikka syön erittäin terveellisesti. Mikähän voisi olla kysessä?
vajaatoiminnan oireet
arvot hyvät
31135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on yksilöllisiä, viitearvot ei kerro koko totuutta.
Noilla sun arvoillas mullakin olis oireita ja pahoja. Syksyllä just rukattiin lääkitystä, nyt oloon hyvä kun tsh on 0,08 ja t4v vähän reilu 18, joskus oli jopa yli 20 eikä liikatoiminnan oireita tullu.
Oirees viittaa kyllä selvästi kilpparin suuntaan, hyvä olis ottaa noihen kahen arvon lisäks vasta-aineet ja jos kerran kurkussa tuntemuksia ainakin ultrata kilppari.
Kun menet lekuriin listaa oireet paperille niin muistat ne paremmin.
Jos sukulaisilta löytyy kilpparin sairauksia tai epäilystä niistä, kannattaa sekin mainita lekurille, taipumus on nimittäin perinnöllistä, kuten esim. diabeteksessäkin.
Jos et saa lääkäriä uskomaan itteäs, vaihda lääkäriä.
Siitä hankalaa että pitäs jaksaa olla vakuuttava ja pitää puolensa jos ei uskota mutta kuitenkin välttää astumasta lekurien arvovallan varpaille jos mahdollista ;)
Joskus apu löytyy nopeasti joskus on oltava sinnikäs.
Ja elä missään nimessä huoli ekaks mieliala lääkkeitä jos sellasia rupeavat tarjottelemaan =)
googlella löytyy paljon hyvää asiaa aiheesta hae kilpirauhanen -sanalla esim.
nimimerkillä kokemusta asiasta yli 20 vuodelta =)
Mulla oli myös arvot normaalin sisällä: tsh 3,3 ja t4v 12. Oireita on pitkä lista, mutta enpä niistä puoliakaan muistanut kertoa terveyskeskuslääkärille. Suvussa on myös kilpparin vajista. Mistä löytäisin Helsingistä niin ihanan asiakaslähtöisen lääkärin, joka suostuisi kirjottamaan thyroksiini-reseptin? En haluaisi hukata rahoja yksityiseen, mutta jos on varma, että kirjoittaa reseptin, voin harkita.
kertoa oireiden lisäksi että suvussa on vajaatoimintaa. Se kulkee hyvin voimakkaasti perinnöllisenä.
Ehdota lääkärille lyhytaikaista kokeilua, josta ei ole mitään haittaa. Siitähän sen sitten näkee, paraneeko olo. Annostuksen nostoa voi katsoa sen mukaan, että arvot ja olo normalisoituvat.
Outoa vain että lääkärikunta suhtautuu tähän sairauteen niin ylimielisesti, kun se on kuitenkin niin monen sairauden ja turhaan lääkityn vaivan takana. Kun kilpirauhaslääke on niin halpa, luulisi ettei kyse ole edes yhteiskunnan varojen tuhlaamisesta. Oma lääkitykseni maksaa noin kaksi euroa kuukaudessa.