turvotusta jaloissa

Kaikki jotka kärsitte anoreksiasta niin oletteko huomanneet turvotusta kropassanne? Minulla nimittäin jalat ovat turvonneet mielettömän kokoisiksi varsinkin nilkat.
52641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Johtuu nestetasapainohäiriöstä.. Huomaa sana tasapaino!! Kehon nesteitä pitää tasapainossa kaksi elektrolyyttiä Kalium ja Natrium, suoloja molemmat. Kalium solun sisällä ja natrium sen ulkopuolella kun tämä tasapaino järkkyy aliravitsemuksen ja elektrolyyttikadon takia niin syntyy turvotuksia , niinikään valkuaisaineiden puute aiheuttaa turvotuksia.. Näin hieman yksinkertaistettuna. Olet selvästi jo erittäin sairas jos sinulla näitä turvotuksiakin jo on. Toivottavasti saat asiantuntevaa apua. Anoreksiahan johtaa hyvin usein kuolemaan, ja mainitsemasi turvotukset enteilevät hoitamattomina lopun alkua.

Äänestä

ONKO MUILLA KOKEMUKSIA SAMASTA VAIVASTA? MITEN SAITTE TURVOTUKSEN LASKEMAAN?

Äänestä
  • ainoa keino: ala syömään. kokemusta on. anoreksia on AINA hidasta itsemurhaa, taustalla useinmiten masennus kuten minulla. jos haluat todella kuolla, tee se nopeasti vaikka juoksemalla junan alle niin säästät läheisiäsi/yhteiskunnan varoja. sorry jos kuulostan julmalta. jos et halua kuolla, soita esim. suomen mielenterveysseuraan ja hanki itsellesi terapiapaikka. luusereita emme halua olla, emmehän?

    Äänestä

  • jksjeg kirjoitti:

    ainoa keino: ala syömään. kokemusta on. anoreksia on AINA hidasta itsemurhaa, taustalla useinmiten masennus kuten minulla. jos haluat todella kuolla, tee se nopeasti vaikka juoksemalla junan alle niin säästät läheisiäsi/yhteiskunnan varoja. sorry jos kuulostan julmalta. jos et halua kuolla, soita esim. suomen mielenterveysseuraan ja hanki itsellesi terapiapaikka. luusereita emme halua olla, emmehän?

    eihän se oo hidasta itsemurhaa, se on sairaus, se tulee jos tulee, siinä ei murhata itseä, ja älkää ihmeessä juosko junan alle kukaan!! tommosta ei tarvi kuunnella tai siis ainakaan ottaa tosissaan.

    Äänestä

Turvotusta tulee ainakin, jos sulla on liian vähän proteiineja verisuonissa kiertämässä. Proteiini pitää nesteet suonissa. Jos sitä ei ole, nesteet karkaa kudoksiin ja aiheuttavat siellä turvotuksen.
Siispä: Kannattaa kokeilla syödä enemmän proteiineja. Vaikka kananmunanvalkuaisia tai vähärasvaista kalaa. Tai rasvatonta raejuustoa.
Sitä pitäisi vaan syödä riittävän usein riittävän pitkään, turvotusten häviäminen voi viedä useita päiviä, jopa enemmänkin.
Ana love,
Liina

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Kaikki jotka kärsitte anoreksiasta niin oletteko huomanneet turvotusta kropassanne? Minulla nimittäin jalat ovat turvonneet mielettömän kokoisiksi varsinkin nilkat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu