hei nyt tarvitsen kiireellistä apua....olen huomenna menossa femedaan. viikkoja on tällä hetkellä kasassa 22.mieheni olisi tulossa mukaan, mutta nyt pitäisi tietää tehdäänkö 4d-ultraäänikuvaus vatsan päältä vai alakautta?tarvitseeko esim.housuja riisua?eikö käynnin hinnaksi tule jotain 180e?saako kela korvauksen samantien vai haetaanko jälkeenpäin?
kiitoksia etukäteen.
kiitoksia etukäteen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kelan korvausta ei saa Femedasta saman tien, vaan pitää hakea erikseen. Viikolla 22 ultra tehdään mahan päältä.
Kävin syksyllä Femedassa,ultra tehdään ihan normaalisti vatsan päältä.Kelakorvausta voit hakea suoraan paikanpäällä,eli maksat ensin tuon 180e,ja pyydä sen jälkeen kela-kaavake vastaanotosta,voit täyttää sen samantien ja jättää vastaanottoon.Ota mukaan myös tyhjä dvd-levy tai vhs-kasetti jos haluat ultrasta muiston itsellesi(voit ostaa myös sieltä,mutta hinta vähän kalliimpi).
Oli huikean liikuttava kokemus.Mukavaa odotusta sinulle =0)
Kävimme Femedassa marraskuussa. Mahan päältä tehdään. Maksoi 173.50, josta kela korvasi 59 euroa jälkikäteen. Kelan korvauksen saamiseen meni melkein 4 viikkoa.
Hei,
olen lukenut, että ultrassa pystyy näkemään jo vauvan kasvonpiirteet ym. Millasia kokemuksia teillä siitä on? Verkkosivuijen mukaan paras aika 4d ultraan on viikot 20-30. Onks sillä jotain merkitystä meneekö heti vai sit lähempänä viikkoa 30, näkeekö sillon joten enemmän / tarkemmin, kun vauvakin on jo sillon isompi?
eiks tässä ultrassa pystytä sanomaan lähes 100 %:n varmuudella vauvan sukupuoli?