Kun Pohjanmaata ja muuta Suomea kiertelee

NuorenaÄänestinKepua

niin saapuu pitäjään kunnantalolle, jossa on kepulainen kunnanjohtaja, kepulainen kunnansihteeri, kepulainen kamreeri, kepulainen sosiaalitoimenjohtaja jne. Kun jatkaa matkaa 20 km saapuu toisen pitäjän kunnantalolle, jossa on kepulainen kunnanjohtaja, kepulainen kunnansihteeri jne. jne. Matka jatkuu taas 20 km, ja seuraavan pitäjän kunnantalossa on kepulainen kunnanjohtaja jne. jne. jne. Jos Suomea hallinnoitaisiin järjen kanssa niin 80% nykyisistä kepuloisista menettäisi virkansa.

11

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepulaiset pitäisi laittaa pakkotyöleirille!

      • Ummikko

        Joo ja teikäläiset olis pitäny pienenä antaa koiralle.


    • 234567854567

      kyllä sen ny näkee mihin kepulaiset tän maan johtaa...eli perikatoon,työmiehet saa pitkän viikon jälkeen soppakipon ja pitää hymyillä...kepulaiset johtajat hymyilee peltojen päässä kartanoissa maataloustukien tultua kun on nostettu viä palkat kunnasta ja tehtaan johdosta..akka on kotona ja saa sossun tuet kun oma sisko on sosiaalijohtaja.

    • elämärullaa

      Harmi ku sulta menee nyt yöunet useammaksi vuodeksi kun joudut pähkäilemään tuollaisia typeriä asioita.

      • Niinkepussa

        Niin, kepulaisten ei tarvi miettiä, vain totella kyläpäälliköitään. Väärin ajatteleminen on rikos kepulaisten keskuudessa.


    • JustiinsaSiinä

      on syy miksi mikään "kuntaliitos" ei etene, sankka joukko kepulaisia jäis työttömiksi namuviroistaan vaikka kunnassa ois vaan 5000 asukasta ja naapurissa 6000. Ja niistäkin 40% eläkeläisiä. Valtiota huudetaan vaan apuun, ja valtiohan on nyt sipilä. Oikeet työmiehet tätäkin maksaa.

      • Sipilä pitäisi lähettää Pohjois-Koreaan!


      • Ummikko

        Ja sut pitäs lähettää kuuhun.


    • Peräkamma

      Peräkammarin klasista kattottuna.
      Raikkahin tervehrys lakeurelta ! Moonki ny päättäny, notta mä pränttään täs jokuusen rivin maalaasliittolaaskeskustalaasten suureks riamuks. Soon ny pirelly surkiaa ilimaa kokonaasen vuarokauren ja soon tiätty nua surkiat ilimat erellisen hallituksen, sosremien ja sak:n vika.
      Meillon hyvä kunta. Siällä kunnantalos on viisahia ihimisiä tyäs. Soon niinku mä sanoosin rorunjalostuksen tulos. Siällä on aina ollu kunnan alueen tärkiööstä suvuusta koottu väki ja tiätty kaikki parahia keskustalaasia.
      Notta sen tiätää siitä, ku noon aina oikias. Noon saanu tiatosa Ilikasta, tuasta klopaalin maailmankaikkeuren raikkahimmasta meeriasta. Moon kans lukenu vaan Ilikkaa, ku soon ainoa oikia lehti maailmas. Muita lehtiä ei tarvittaasikaan.
      Nuan, notta kunnantaloo seisoo tukevasti meirän suvun entisillä mailla ja ne maat on tosi hyviä. Kyllä mä tiärän ettäne hyvää maata oli, ku kunta maksoo niistä niin hyvin. Soon veronmaksajaan etu, ku omaa sukua on ostamas kunnan pualesta. Tiätäävät kuinka palajo kannattaa kunnan maksaa maasta. Siinä näättäki tämän keskustalaasen toiminnnan ikiaikaasen eristyksellisyyren.

      Ny mä jourun lopettamahan pränttäämisen, ku äiree on keittäny klimppimaitua ja päälle viälä kaffet. Sitte mä lähären tupailtahan, oikiaa tiatoa pitää saara !

    • Maikki1111

      Ootko nyt tupaillassa ?

    • Tulettepettymään

      http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/pihlajamäkeä-jäi-harmittamaan-sairaaloiden-kokonaisuutta-koottaessa-ilmennyt-nihkeys-1.2065929

      Tässäpä Mikko Savolan ansio. Ähtärin sairaalan alasajo ja nihkeys tulikin juuri Ähtäristä. Yrittääkään muuttaa aijesopimusta ja tehdä Seinäjoen aknssa mitään rakentavaa yhteistyötä. Sitä saa mitä tilaa. Se valtava yksityistämisen buumi tuli suoraan Ähtärin suunnasta, ja nyt syytetään meitä Seinäjokisia. Voi hyvät veljet, muistinne on lyhyt.
      Poliittinen muistinne olematonta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1421
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1125
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      994
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      993
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      815
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      779
    7. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      775
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      766
    9. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      675
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      55
      625
    Aihe