Jokos on jollakin tietoa, että mikä tulee perustettavan kirkkokunnan nimeksi? Edessähän on perustaa oma kirkollinen seurakunta, jotta kaikki sakramentteihin liittyvä tapahtuisi puhtain käsin ja kaikkia lakia ja asetuksia noudattaen.
Ilman omaa kirkkoa ollaan laittomuuksien tiellä.
Ehdotuksia uuden kirkkokunnan nimeksi?
Ilman omaa kirkkoa ollaan laittomuuksien tiellä.
Ehdotuksia uuden kirkkokunnan nimeksi?
Vastaukset 41
Vanhimmat
"Karhulaiset "
.
"Nallukkalaiset",
.
Apostolinen usa kirkko.
.
Ameriikan vapaakirkko
.
Calvinismit .
.
Reformistit
.
Huumoslaiset .
Sitä kannattaa kysäistä Tampereella kokoontuneelta porukalla yks niistä on pois
Minusta tuntuu , että kirjoittajat on erehtyneet ,tässä haettiin nimiä niille
jotka on ulkona kun lumiukot , siis separaattoreille, sillä siellä on tarve ...
meillä on jo nimi ja Rukoushuoneet , USKOMME on kuin kiviaitaa ...
.
Separisteillä ei ole mitään , edes taivas paikkaa vaikka kovin kailottaa ,siksi
haluaisin että YMMÄRRÄTTE MISSÄ LIIKUTTE ..sillä voi tulla aika sellainen ,
että ette voi mitään Jumalan tuulille (Pyhän Hengen tuulelle). MIKSI ?
Siksi kun ,,PYHÄ HENKI ON ISÄSTÄ JA POJASTA , EI TEHTY,EIKÄ LUOTU,
EIKÄ SYNTYNYT , VAAN HEISTÄ LÄHTEVÄ, .
Sairasta kirjoittelua.
Nii-in, ja tästä kiviaidasta, joka on teidän uskonne Laestadius sanoo, että se on se ulkonainen vanhurskaus (kirkko). Siihen teidän uskonne perustuu.
USKOMME on kuin kiviaitaa ...teuta
Teidän uskonne on kuin hautausmaan kiviaita ympäröi kuollettein luita. etten paremmin sano. Hedelmistään puu tunnetaan valkoiseksi kalkittu hauta.
Kirkonrotat
Se on hyvä ehdotus vilistää
Kirkko ei ole laittomuuden tiellä silloin kun se ei noudata maallista lakia vaan se on laittomuuden tiellä silloin, kun se ei noudata Jumalan Sanaa. Toisin sanoen kaikki valtiokirkkolaitokset ovat olleet laittomuuden tiellä jo satoja ja tuhansia vuosia.
"#FGREORURR#"
.
VALEHTELET !
Kirkko alkaa vihkiä homoja vuonna 2017, edes itse aa ei pysty vaikuttaa siihen, näin tulee tapahtumaan, ja se on valitettavasti fakta.voitte olla mitä mieltä tahansa,mutta näin se vaan on.
Kirkosta eronneet vihitään maistraatissa, jossa myös vihitään homot ja lespot. Siellä on myös naiset miesten lisäksi tuomareina. Suo siellä, vetelä täällä. Voitte olla mitä mieltä tahansa, mutta näin se vaan on.
Se on kuule ihan yks ja sama josko avioliiton laillistajan rooli on uskova tai ei-uskova, uskovat parit saa sitten pitää häitään siunauksineen uskovien kesken!
hyväksytkö jumalattoman sinulle kirjoittaman veronpalautuksen, kerro!!
Nimiehotuksia on pyyetty,mie ehotan Kontion vapaakirkko!
Nimimerkki on pyyetty. Ka-boom!
Ei ehdotuksia , mutta se on hyvä piste , että aina täytyy pestä kädet
Los Sacramentos, tai St. Luciferos
Name it christian faith 20 (for unique name)!
el Steveo: Yeah Dude
Olisiko hyvä nimi Suomen apostolis-luterilainen kirkko?
Tämä nimi ei oikein sovi, koska kyseessä ei olisi luterilainen kirkko.
Ehkäpä: Omat sakramentit kirkko ?
Kristityt. Suomen kristityt kirkko!
Entäpä saattojoukko?
Sinun täytyy mennä ylös asti, kukaan ei voi pysäyttää minua! 123
et mundis manibus (puhtaat kädet)
Aloittaja voi syödä kattilallisen paskaa!
Sanoo Jeesuksen seurassa kulkija, niinkö?
Uudestinukahtaneet
Metsänpojat
Ei tarvita uutta kirkkokuntaa. Kristitty elää kuten Raamattu ilmoittaa. Mikä siinä on niin vaikeaa?
On yhdentekevä mitä mieltä muut ovat. Kaikki sakramentit ovat kristityille annettuja ja kuuluvat meille. Siinä ei tarvita mitään kirkkoa mihinkään.
Ei siinä mitää vaikeaa olekaan. Miksi sitten ette eroa kirkosta? Kaikkihan kuuluvat teille mitä teille neuvoina kerrotaan. Jatkakaan kirkon ulkopuolella tai missä lystäätte oikeaoppisena lahkona ja lakatkaa piinaamasta meitä muita jotka emme nykykehitystä voi hyväksyä. Ainakin minulle on henkilökohtaisesti yhdentekevää mitä te tämän hajaannuksen jälkeen puuhaatte, en nimittäin seuraa muslimien enkä juutalaistenkaan puuhasteluja. Kaikille pitäisi olla selvää että kristityt eivät toimi lahkoissa.
Vähän sinä laitosvapaa tiedät Suomen laista ja Suomen ev.lut. kirkon laista ja asetuksista. Samoin ehkä tiedät vähän Lapin miesten aivoituksista, hehän ovat seuraavaksi ajamassa Suomen es.lest. yhdistystä uudeksi kirkkokunnaksi, amerikan malliin.
Kun tutustut lakeihin, niin huomaat, että laittomuuksien tiellä ollaan. Laikia voidaan ja pitää rikkoa, kun se on vastoin Raamatun Sanaa, mutta tässä tapauksessa siitä ei ole kyse.
Mikä tässä on niin vaikeaa? Sinun lukutaitosi, ydinasioiden löytämisen vaikeus?
Onko lakia muutettu? Eikö olekaan enää uskonnonvapaus voimassa. Onko kirkko vain lain mukaan oikea, muut laittomia ? saanko sakkoa jos käyn ehtoollisella Jehovantodistajilla tai muussa vastaavassa?
Ei ole muutettu eikä ole laitonta perustaa omia sakramentteja jakavaa lahkoa tai vapaakirkkoa. Tässä meidän kristillisyydessä ei vain ole niin huomattu tehdä (vielä?). Yksityishenkilönä voit kuulua uskonnonvapauden nimissä vaikka kaikkiin kirkkoihin, lahkoihin ja seurakuntiin mikäli kyseisten organisaatioiden omat säännöt sen sallivat.
Mistä sitten juontaa tämä perustajaa kirkko mielipide ,joka täällä usein toistuu. Nyt käytäntö on tämä että kirkkoon kuuluvat tai kuulumattomat jakavat rukoushuomeella ehtoollista kirkkoon kuuluville sekä kirkkoon kuulumattomille. Misksi nyt voi näin tehdä jos se on laitonta. Ja jos näin voi nyt tehdä ,niin miksi muutettais mitään? Kirkkoja on jo tarpeeksi.?
Sinällään ei varmaan ole ongelmaa jos jakajataho selkeästi irtisanoutuu ev.lut kirkon sakramenteista (joita jakaa vain ev.lut kirkko). Yksityishenkilöiden on lupa käydä kaikissa uskonnollisissa menoissa joissa haluaa ja joiden jäsen on. Yhteisöt pitävät taas kiinni omista säännöistään. Ymmärrän hyvin että kirkko ei voi hyväksyä esikoisten omia ehtoollisia kirkon piirissä tapahtuvaksi toiminnaksi.
Kristilliset sakramentit ovat niin pyhiä asioita että pitää olla selvät sävelet. Joko toimitaan kirkon yhteydessä kirkon säännöillä tai sitten omassa yhteydessä ja omilla säännöillä. Ei tässä sen kummempaa ole, kahdella hevosella ei voi ratsastaa.
Pitäkää se esikoiset rykirkko, ettekö viihdykään enää evl kirkossa ? Siellähän oli ne ei puhtaat kädet , ei vanhimpia, ei pyhää henkeä eikä meitä koettelemassa asioita. Ei saarnaajille rahaa taskuun, ym kaikkea ei ole.
Tarkennatko hieman mikä esikoiset ry kirkko? Ja miten niin ei viihdytä evl kirkossa? Hyvin viihdytään kuten me esikoislestadiolaiset olemme yli satavuotta tähänkin päivään asti viihtyneet. Olen ymmärtänyt että jotkut muut ei nyt viihdy oikein missään?
Yritän tässä saada tolkkua kuka ja kenelle uutta kirkkoa halutaan. Rukoushuoneella käyviltä en ole moista kuullutkaan. Päättelin siitä sitten että vastanäkemyksen omaavat tuntevat olevansa vieraita kirkossa ilman herätysliikettä, siksi perustaisivat oman kirkon.
Päättelysi meni piirun verran vikaan. Eihän meillä esikoislestadiolaisilla ole ollut omaa kirkkoa suomessa koskaan, koska olemme toimineet herätysliikkeenä ev.lut kirkon sisällä ja yhteydessä. Ei kirkko ole tätä yhteyttä katkaisemassa jos emme ala omia sakramentteja toimittamaan.
Eli päätteleppäs tästä uudelleen kuka ja kenelle se oma kirkko on ainut vaihtoehto?
Los Lobos