Kopterit pörrää

Koptereita pörrää niiku itikoita. Ollaankoha siellä natoherroja kyydissä. Ne ei autolla jouvu. Ollaan sitä niin natoa niin natoa nyt.
9192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ettei olisi karhut tulleet taas Rantakylän metsiin ! Aika matalalla kopterit lentelee !! Kopterilla on joskus ennenkin ajettu karhuja korpeen ??...syksyllä !

Äänestä

Kopteri on iso ihme Savossa.

Äänestä

Vihollinen kuuntelee eli seuraa päämajapaikkakunnan viestiliikennettä. Keskustelupalstoilla ei pidä kertoa että liikkeellä on helikoptereita. Laitteiden nimet ja muut asiat pitää koodata:esimerkiksi sanalla heko. Siinä on vihollisille purtavaa. Voidaan myös mainita että kärpäset pörräävät puunlatvoissa siitä suunnasta siihen suuntaan jne...

Äänestä
  • Voitaisiin panna pystyyn vanha kunnon ilmavalvonta. Kaikki kynnellekykenevät vain korkeiden rakennusten katoille vahtiin. Sitten viestitettäisiin kenttäradioilla toisillemme helikoptereista, potkurikoneista ja suihkukoneista koodikielellä: suunta yhdeksänkymmentä, kuusi, neljä, laklatusta; kaksisataa viisi, kymmenen, viisitoista, vorvotusta; sata kaksikymmentä, kaksitoista, viisitoista, ulinaa! Näin meille opetettiin aikoinaan iv-kurssilla Kontiorannassa. Eivätpä jäisi koneet huomaamatta!

    Äänestä

Nyt pyörii herhiläinen hedquarterin ilmatilassa. Oliks hyvi coodattu?

Äänestä

Maavoimilla menossa suuri sotaharjoitus ja ilmavoimat on myös mukana. Siitä nuo jyrinät.

Äänestä

Mitkäs maavoimat täällä treenaa kun ei oo enää vuosisataista savon prikaatiakaan. Oli turvallinen olo kun savpr oli läsnä. Nyt kalliit ilmavehkeet rahtaa rapulaisia sotaloordeja.

Äänestä

Niin näytti olleen lentokentällä kolme pientä armeijan Hughes little birdiä, mutta ei mitään aseistusta. Eikö niihin nyt voisi hommata jenkkilästä vaikka pienet minigunit? Aseita saa raketeista aina ilmasta maahan ohjuksiin saakka, ja meillä on mitä? No maalitaulu siinä kyljessä, että ei varmasti kauan pörrää tositilanteessa. Eipä silti, kivahan niillä on leikkiä varmasti. Näin rauhan aikana.
Miksi armeijalla ei ole yhtä ainutta kunnon taisteluhelikopteria? Apachea saa varmasti jos hinnasta päästään sopimukseen. Niitä ei tarvitse olla edes kun 30-40 kpl, siinä on ihan riittävästi tulivoimaa ja liikkuvuutta! Ei noin keskeistä osa-aluetta nykyaikaisessa armeijassa voi ohittaa noin vaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


natoapukkaa kirjoitti:

Koptereita pörrää niiku itikoita. Ollaankoha siellä natoherroja kyydissä. Ne ei autolla jouvu. Ollaan sitä niin natoa niin natoa nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu