Eihän armeijassa tarvitse pelata pallopelejä?

Varusmiesten kunto rapistuu, ja polkupyörillä saatetaan lukemani mukaan ajaa ihan vain liikuntakasvatuksen takia, vaikka nykyajan sodassa polkupyörillä ei ole enää merkitystä. Sitä olen hieman miettinyt, että ei kai armeijassa pistetä myös palloa pelaamaan. En pidä yhtään mistään joukkuepeleistä. Kiitos, jos joku asiasta tietävä viitsii kertoa.
5483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En pelannut armeijan alkukuukausina pallopelejä, enkä nähnyt muidenkaan niin tekevän. Siellä ei yksinkertaisesti ole sellaiseen tiloja eikä aikaakaan - varsinkaan alokas- ja upseerikoulutusaikoina, jotka kestävä yhteensä puolisen vuotta. Sitä seuraa varsinainen palvelus, jolloin on aikaa vaikka pelailla iltavapailla ja joskus päivälläkin. Itselläni sellainen tilaisuus oli muuman kerran, mutta se oli vapaaehtoista. Juosta lyhyitä matkoja kyllä sitten saat lähes päivittäin ja marssia viikoittain kymmenenkin kilometria kerralla täyspaukkauksen kera tai ilman. Panosta siis pitkänmatkan kävely- ja juoksukuntoon. Jalkavoimia ja kestävyyttä tarvitaan!

Armeija juoksee yhä tarvittaessa ja pyörällä pääsee nopeammin ja tavaran kera, kun autokyytiä ei ole tarjolla. Kun on sota, niin kuljetusautot ovat helppoja kohteita viholliselle. Maastoutuminen ei niillä onnistu. Metsä sensijaan suojaa yhä yksittäisi miehiä hyvin.

Äänestä

Saat pelata pallopeliä yllinkyllin kahdella housuissasi olevilla palloilla, sihisee ja suhisee tuvassa koko alku-illan heti valojen sammuttamisen jälkeen..

Äänestä
  • Olipas taas niin hauskaa, niin hauskaa. Eikö päässä liiku mitään?

    Äänestä

No ei pallopelejä tarvitse pelata eikä mitään mutakaan kannata jännittää, kyllä sinne joukkoon sulaudut hyvin, teet vaan kaikki mitä käsketään niin hyvin menee.

Polkupyörillä ajetaan intissä jos tarve siirtyä polkupyörämarssilla paikasta A paikkaan B mutta epäilen että nyky-aikana ei edes kaikissa joukko-osastoissa ajeta lainkaan polkupyörillä.

Jos kunto ei ole paras mahdollinen niin ei siellä intissä putoa kyydistä, "kaveria ei jätetä"-meininki siellä on, minunkin aikaan intissä kaverit auttoivat heikompaa marssilla kantaen esim. tämän repun mutta ase pitää jokaisen kantaa itse, sellainen sääntö oli.

Auttaa kyllä intissä olemista jos etukäteen hieman kuntoaan kohentaa mutta pelätä ei tarvitse inttiä.

Äänestä
  • Olipas taas paljon täyttä p*skaa. Ei todellakaan mene niin kuin tuossa viestissä väitetään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva_alokas kirjoitti:

Varusmiesten kunto rapistuu, ja polkupyörillä saatetaan lukemani mukaan ajaa ihan vain liikuntakasvatuksen takia, vaikka nykyajan sodassa polkupyörillä ei ole enää merkitystä. Sitä olen hieman miettinyt, että ei kai armeijassa pistetä myös palloa pelaamaan. En pidä yhtään mistään joukkuepeleistä. Kiitos, jos joku asiasta tietävä viitsii kertoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu