Koko hereillä oloajan mietin suurimmaksi osaksi vain omia velkojani. Alkaa tulla vähitellen hulluksi tämän asian kanssa.
Kunhan näistä seuraavan kahden vuoden sisällä pääsen eroon, en ota enää koskaan mitään velkaa.
Lainat ja velka
10
1265
Vastaukset
- Ei_tajuu
No paljonko sitä on?
- juurisnäin
En vittuile, itselläni ei ole ollut penniäkään velkaa vuoden 2003 jälkeen ja aina hoidin velkani ja tiesin asiat... hoidin vielä toistenkin asiat niin, että ei joutunut ongelmiin...
Mutta se on hyvä, että sinä ap. tiedät että sinulla on 2v velkojen kanssa aikaa,,,
Mut yleisesti... teillä joilla on raha-asiat perseellään, niin teillä on hyvä olla. Teillä on kuitenkin tukiverkot alla jotka suojaa teitä. Te saatte neuvoa asioittenne kanssa ja teitä autetaan.... Jos tavallinen ihminen havahtuu elämän rajallisuuteen ja tajuaa paljonko pitäs olla massia, että saa jotain elämää rakentavaa, niin yksin olet sinä pieni... ei auta ku punasella kynällä vetää kaikki asiat yli ja toivoa että aulisgerlander nostaa kupongin korista jota pitää nätti lottotyttö.... Se ei paljoa lohduta, että te jotka olette rahasuossa enemmän... teidän tarvi enää unelmoida mistään, sillä te ette enää saa mitää.... Mutta olettehan te ainakin saaneet elää.- yksinäinenäiti
On surkeaa olla niin köyhä, että "asioiden saaminen" on ainoa arvokas ja merkityksellinen asia elämässä. Lapsen hymy kauniina kesäpäivänä - eikä maksanut mitään.
- Yksinäinenopiskelija
yksinäinenäiti kirjoitti:
On surkeaa olla niin köyhä, että "asioiden saaminen" on ainoa arvokas ja merkityksellinen asia elämässä. Lapsen hymy kauniina kesäpäivänä - eikä maksanut mitään.
Olen samaa mieltä, puhuu yksinäinenopiskelija. Velat kun saa maksettua, niin mukavampi olla.
- Velkojavelkoja
Rikkautta on monenlaista. Suurinosa meistä kuitenkin velkaa on jossain elämänvaiheessa ja toiset läpi elämän. Nyky yhteiskunta perustuukin pitkälle velkaan ja velkarahaan joten ihan ymmärrettävää että joskus tulee niitä epäonnistumisiakin kun tilanteet muuttuu. Ei velka sinänsä ole pahasta kunhan se ei hallitse elämää sillä monet ovat asuntovelkaakin vaikka 20v jotkut jopa pitempäänkin.
- Toove
Velat on kurja asia ...mutta voin vakuuttaa että jos sinulla todettaisiin syöpä..velat ei tuntuisi enään miltään.Eli nauti elämästä ja koita tehdä parhaasi ja muista että kerran täällä eletään eikä murehtiminen mitään muuta. Ihanaa kesää sinulle ja toivottavasti joku päivä velat ovat muisto vain.
- JohannesKostaja36
Eihän pari vuotta ole edes pitkä aika. Mullakin asuntolaina vielä seuraavat 13 vuotta. Visa korttikin meni pakkaselle kun tuli yllättäviä menoja. Olishan ne kesän lomarahat voinu johonkin muuhunkin käyttää kun velkoihin kaikki. Prkl :D
- Pahaolokokoajan
Sama juttu kuin aloittajalla. En usko, että selviän. En ymmärrä missä vaiheessa sotkin asiani näin pahasti. Olisi edes töitä..
- velka_on_veli
Liian suuret velat on kyllä paha paikka. Kenelle vain. Apua on kuitenkin tarjolla, esimerkiksi pankin tai kunnan velkaneuvonta. Ei tarvitse jäädä yksin ongelman kanssa.
Tosiasia velkojen kanssa on kuitenkin se, että asiat ei itsestään parane. Jos ei itse tee muutoksia minkään asioiden suhteen, niin todennäköisesti asiat menee vaan enemmän perseelleen.
Lue vaikka https://financer.com/fi/eroon-veloista/ tai pari muuta vastaavaa artikkelia. Kaikissa periaatteessa sama sanoma: Tee päätös, laske velat yhteen, karsi menoja, hanki tuloja, älä käy vaihtamassa vähiä rahoja alkon tuotteisiin äläkä lahjoita niitä veikkaukselle.
Toivotan vain onnea kaikille raha-asioiden kanssa taisteleville. - Anonyymi
Älä nyt veikkonen masennu.Ota vielä pikavippejä eri tarjoajilta niinhän ne muutkin.TOSIN PIKAVIPEISTÄ SUOMESSA 85 PROSENTIA PÄÄTYY ULOSOTTOON.PS MUTTA HETKEN SE LÄMMITTÄÄ.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1303089EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje392949- 1051331
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351057Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373949- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22753