Hankin veneen jossa on VP 2002 makeavesijäähdytys. Ihmettelen laponestoventtiilin sijaintia ja takoitusta.
Laponestoventtiili on kytketty merivesipumpun ja ja lämmönvaihtimen väliseen letkuun.
Ihmettelen että mikä hyöty tai tarkoitus tuolla voisi tuossa paikassa edes teroriassa olla?
Laponestoventtiilin sijainti ja tarkoitus
10
3372
Vastaukset
- seppomartti
Teoriassa ja käytännössä voi olla toimiva. Lämmönvaihtajassa on merivedelle vapaa läpikulku joten on sama, onko ilmastuventtiili ennen lämmönvaihtajaa vai sen ja pakosarjan mutkan välissä. Korkeus vedenpinnasta ratkaisee, tarvitaanko lapon esto- eli ilmastusventtiiliin joutsenkaula. Yleensä purjeveneessä on. Venttiili menee vedenpaineella kiinni ja moottorin pysähdyttyä paino - ja jousivoima avaa venttiilin ja päästää ilmaa, jotta vedet valuu vedenerottimeen.
Mikä paikka olisi parempi ja miksi? - raunoks
Se on ihan oikein sijoitettu. Älä edes mieti sen tarpeellisuutta jos et ymmärrä sitä. Niin monta moottoria on rikottu kun on asennettu ilman laponestoventtiiliä.
- lappotossu
Tässä . hyvää keskustelua aiheesta viime syksyltä
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13952088/lappoventtiilista-viela Tuohon paikkaan mäkin sen asensin. Sen pitää olla painepuolella, eli merivesipumpun jälkeen. Sellainen pitää olla, jos pakoputken mutka, eli se kohta, jossa jäähdytysmerivesi ohjataan pakoputkeen, on vedenpinnan alapuolella. Valmiissa asennuksissa se taitaa useimmin olla lämmönvaihtimen jälkeen, mutta jälkiasennus tuohon väliin on hankalaa, ellei sitä varten ole valmiita letkuyhteitä.
- laponpaikka
Näin kuvittelin, kuten Bossu tuossa sanoo, että se pitäisi olla lämmönvaihtimen jälkeen, mutta seppomartti tuossa kommentoi, että sillä ei ole merkitystä kumpaan sen laittaa (ennen vai jälkeen lämmönvaihdinta).
Tämä selvensi, kiitos - 35feet
Kyllä noissa näkemissäni sarjavalmisteisissa veneissä sijainti on nimenomaan merivesipumpun ja lämmönvaihtimen välissä. Näin ainakin omassani on ihan tehtaan jäljiltä. Kone on VP MD2030.
- lappohommia
Omassa veneessä oli ollut 20v laponestoventtiili ennen merivesipumppua :) Koneen vedenkierto toimi sen ajan ok, mutta alkoi kuumenemaan heti kohta meidän ostettua veneen. Kun siirsin venttiilin merivesipumpun "taakse", niin johan alkoi vesi lentää!
- seppomartti
Ennen merivesipumppua on aivan väärä päikka. Luultavadti huonompi kuin kokonaan ilman venttiiliä. Ei ilmastoi pakosarjan mutkaa vaan vesipumpun, mikä muutoinkin on imukyvyltään heikko. Etenkin jos imupuolelle lappoventtiili päästää ilmaa jatkuvasti. Vanha vesipumpun kansi on yleensä siipipyörän kuluttama. Jos imukyky on heikko, niin kannen tasoitus voi auttaa.
- kuumakone
Voiko lappoventtiilin puuttumisella olla mitään tekemistä koneen kuumenemisen kanssa (eli käytännössä heikentäisi meriveden kiertoa)?. Aikaisemmin koneessa oli lappoventtiili, ja nyt (ainakin väliakaisesti) se siitä puuttuu remontin jäljiltä ja ilmeni kuumenemisongelmaa, asiaa en ole vielä ehtinyt enempää tutkia.
- seppomartti
Kuumumiseen voi olla monta syytä ja tätä olen kantapään kautta kalliisti opiskellut. Väärin asennettu lappoventtiili pumpun imupuolelle voi olla yksi vähäinen syy syöttäessään ilmaabäärään paikkaan. Venttiilin puute ei heikennä merivesikiertoa. Aloita impellerin tarkistuksella ja vesijärjestelmien huuhtelulla. Jos on kovin vanha kone, voit samalla yrittää etikalla poistaa kattilakiveä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.826010Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3215434Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie504741Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3133675Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.12237Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362152Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1011254- 8952
- 157856
- 55727