Myydään nettipalvelun liiketoiminta

Yrityskauppaaaaa

Mahtaisiko täällä olla kiinnostuneita ostamaan noin 50 000 euron liikevaihtoa tekevä nettipalvelu pois? Tämä vaatii 15-20 tunnin viikkotunnit, eli työllistää kivasti yhden ihmisen. Liikevaihto on mahdollista tuplata tekemällä enemmän. Itse en ehdi enää pyörittämään, joten myyn pois jos ostaja löytyy. KULUT VAIN 100e/VUOSI. Ei siis mitään muuta kulua kun serverimaksu. Myyntihinta 45 000 euroa tai 20 000 euroa ja puolet seuraavien kahden vuoden liikevaihdoista. Mahdollisesti voin palkata provikalla tähän myyjän jos ostajaa ei löydy. Palkka olisi puolet tuotosta. Laskutus Ukko.fi:n kautta tai oman yrityksesi, sillä palkkalistoille en halua ketään. En jätä yhteystietojani koska myynti ei ole julkinen.

16

616

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähetäinfoa

      Hei. Lähetä asiasta lisäinfoa [email protected]. Olisin kiinnostunut lähinnä firman kautta laskutuksesta alkuun.

    • Tuulanteilii

      Ylihinnoiteltu. Olkaahan ostajat varovaisia hinnan suhteen. Liiketoiminnan hinta ei ole koskaan se mikä on liikevaihto. Kannattaa kysyä paljonko on tullut voittoa/tappiota. Hinta perustuu siihen. Jos voittoa on 1000 e, on liiketoiminnan arvo tonni. Jos tappiota, arvo 0 euroa.

      • shksbkkjhalh

        Tuossahan lukee, että kulut 100e. Joten ei vaikea laskea voitto ennen omaa palkkaa.


      • lhku
        shksbkkjhalh kirjoitti:

        Tuossahan lukee, että kulut 100e. Joten ei vaikea laskea voitto ennen omaa palkkaa.

        Kulut 100 euroa/vuosi riittäisi yhden tietokoneen hankintaan 5-10 vuoden välein (tasapoistoilla laskettuna). Oletan, että nettipalvelua pyörittävässä firmassa pitää olla vähintään yksi tietokone. Sen lisäksi tulee kait vähän muitakin kuluja...

        Eli siis koko liiketoiminnan kulutasoksi täysin utopistinen lukema, jolla ei ole mitään kiinnekohtaa todellisuuteen.


      • Yrityskauppaaaaa

        Totta, en ajatellut tietokoneen hankintaa, oletin sen olevan ihmisellä / yrityksellä valmiina, pahoittelen. Tietokoneen ja nettiyhteyden voi siis laskea kuluihin lisää serverivuokran kanssa, niin aloituskulut 700e (tietokone), serveri 100e/VUOSI ja nettiliittymä 200e/VUOSI. Kirjanpitäjän saa 50-100e kuussa, mutta näin pienessä firmassa se kannattaa tehdä itse. Muita kuluja ei ole, eli loput rahoista jää kasaan, ellei yrittäjä nosta niitä itselle.

        Sivustolla on valmis käyttäjäkunta, joten se vaatii vain uusien firmojen mukaan saamista. Sivu on automatisoitu ja se pyörii itsestään.

        Sivun koodi on kuitenkin joitain vuosia vanha, joten teemme ostajalle koodin kokonaan uudelleen, ostajan haluamalla ulkoasulla. Sisältö pysyy sivuilla muutostenkin jälkeen. Annan myös tukea kaupan jälkeen niin kauan kun tarve.


    • Ellunkatala

      Kyllä yrittäjällä on paljon muitakin kuluja kuin tuo pelkkä satanen. Ja verottajakin ottaa omansa pois.

      • effefefefe

        ai että jos joku myy liiketoimintaa niin kerrotaan ylläpitokulujen lisäksi verot :) eiköhän jokainen tajua että bisneksestä maksetaan verot. tai jos tiedät bisneksen missä ei tarvi maksaa veroja niin kerro heti ja alan yrittäjäksi. yrittäjähän saa niin paljon kuluja kun haluaa, ferrarikin maksaa äkkiä sen 200 000 euroa ja siihen bensat ja vakuutukset. ei siis kannata ostaa 50 tonnin bisnestä ku ei saa ferraria sillä maksettua.


    • JAnhunr
    • Ostajaehdokas
    • pelihullunen

      Jaa että markkinoidaan rulettipelejä, ei kiinosta.
      Tollasen sivun voi itsekin tehdä eikä tarvii maksaa 50 th

    • Nkk88

      Terve,

      Miten sinuun saa yhteyden?
      Olisin kiinnostunut toiminnasta.

    • seppovirta1
    • Yllikylli

      Taitaa olla huijari kun ei vastaile viesteihin.

    • kylläkiinnostaa
    • Kiinnostunutolen

      Olen kiinnostunut, mutta miten saan yhteyttä sinuun?

    • mnnp

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe