Mikähän mulla voisi olla? En kestä enää näin kuumilla keleillä oikeastaan minkäänlaista rasitusta ilman että tulee heikottava olo. Kädet tärisee ja tuntuu kun jalat lähtisi alta, pakko päästä istumaan tai lepäämään. Viileämmillä keleillä jaksoin vielä kohtalaisesti jotain pientä mutta lumityötkin olivat liikaa, oli sitten loskaa tai hötöä. Verenpaineet heittelee miten sattuu, 2vk seurannan aikana alapaine nousi monta kertaa yli 100 mutta lääkärin mielestä ei tarvitse tutkia, kuulemma normaalia että nuori mies ei jaksa tehdä mitään rasittavaa? Sokeriarvot katsottu useaan kertaan ja aina ollut ok. Syön kohonneeseen sykkeeseen emconcor 2,5mg 1tbl/pv
Heikotus rasituksen aikana/alapaine yli 100
1
202
Vastaukset
- Zenjam
Heti tulee mieleen kolme asiaa: Onko kilpirauhasarvojasi tarkistettu? Onko sinulla pahasti niskat jumissa? Löytyikö kohonneelle sykkeellesi jotain fysiologista syytä?
Itselläni kokemusta samantyyppisestä tilanteesta, ja minulla on kilpparin vajaatoiminta, jännitysniska ja sinustakykardia (joka aiheuttaa sydämentykyttelyä), johon myös käytän beetasalpaajaa. Verenpaine mulla on ollut matalanpuoleinen ja joskus silmissä mustenee ylösnoustessa. Tuo sinun alapaineesi on kyllä melkoisen korkea, kas kun ei lääkäri siihen tarttunut? Onko sinulle tehty verenpaineen 24h-seuranta, se varmasti selvittäisi asiaa?
Sen jälkeen kun kilpirauhasvaiva ja tykyttelytaipumus saatiin kuntoon, kuumuudensietokyky ja rasituksen sieto on parantunut huomattavasti, vaikka mikään himoliikkuja en vieläkään ole :) Lumitöitä en pystynyt ennen tekemään ollenkaan, nyt pystyn. Vielä on sitten tuo niska ongelmana ja siihen auttaa kuntosalilla ylätalja & hyvä kiropraktikko. Toivottavasti näistä olisi jotain iloa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1194807Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1854498Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171942- 4031711
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331472Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61239Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3711195- 751135
- 741055
- 92998