Tarkoituksena olisi löytää hyvä alle 10€/pullo kuohari ylioppilasjuhliin kilistelyä varten. Nopealla googlettelulla valikoitui pieni joukko passelilta vaikuttavia kuplivia. Mikähän näistä olisi ns. "laadukkain" tai onko joku listan ulkopuolinen parempi?
Perelada Reserva Cava Brut
http://www.alko.fi/tuotteet/008981/?fromsearch=true
Codorníu Clásico Cava Sec
http://www.alko.fi/tuotteet/008911/?fromsearch=true
Faustino Cava Extra Seco
http://www.alko.fi/tuotteet/534527/
Carrington Vintage Brut 2015
http://www.alko.fi/tuotteet/008219/
Lindemans Cawarra Brut
http://www.alko.fi/tuotteet/567967/
Jaume Serra Cava Brut
http://www.alko.fi/tuotteet/552097/?fromsearch=true
Perelada Reserva Cava Brut
http://www.alko.fi/tuotteet/008981/?fromsearch=true
Codorníu Clásico Cava Sec
http://www.alko.fi/tuotteet/008911/?fromsearch=true
Faustino Cava Extra Seco
http://www.alko.fi/tuotteet/534527/
Carrington Vintage Brut 2015
http://www.alko.fi/tuotteet/008219/
Lindemans Cawarra Brut
http://www.alko.fi/tuotteet/567967/
Jaume Serra Cava Brut
http://www.alko.fi/tuotteet/552097/?fromsearch=true
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ensinnäkin onnea 12 Laudaturista. Ensi kerralla sitten paremmin. Ihan subjektiivisella mielipiteellä noista valitsisin Codorniu Clasicon. Voi olla ettei ole tyylikkäin, mutta on miellyttävän paahteisen makuinen.
ONNEA vaan.. no Italialainen Spumante ajaa saman asian, taitaa olla 8e / pullo. Saitko oikeesti 12 laudaturia ? Siitähän oli radiossakin juttua. Onnea ihan jokatapuksessa, itse jöti aikonaan lukion kesken ja menin töihin..
Hyvä ja edullinen? Valitettavasti sellaista ei ole olemassa. Mutta onneksi on aivan pelkoja kuohareita. Itse kysyin omalta YO-lakin saajalta asiasta. Ei liian kuiva ja alkoholi-% saisi olla aika pieni - tämän takia päädyin:
Tosti Butterfly Demi-Sec 8,59€ ja 9,5% alkoholia - hyvin näytti maistuvan varsinkin kun oli riittävän kylmää.
http://norex.fi/tuotteet/tosti-butterfly-demi-sec/
http://www.alko.fi/tuotteet/008695/
Käy kuoharista. Shampanjamenetelmällä valmistettu ranskalainen siideri.
Me tehdään itse! Eli halpaan Gato negro-valkkariin vaan lisää sokeria ja sitten Sodastreamin läpi! Toimii!!
Light-cola ja Mentos-makeiset yhdistettynä kuohuvat myös kivasti...
Tämä on ihan hyvä versio ja sopii myös alaikäisille ylioppilaille.
Esimerkiksi Kriter tai Pol Remy
Taitaa olla myöhäistä, Henkel Trocken.
Jos kuohari tulee juhliin niin siitä syntyy hurja mellakka. Miehet vastustavat kuohitsemistaan kaikin keinoin. Juhlan järjestäjä saa syytteet törkeän pahoinpitelyn järjestämisestä ja linnareissu on edessä.
Ylioppilasjuhlissa kun käy kaikenlaisia tätejä ja kummeja ja maalaisserkkuja, niin kannattaa valita myös muuta kuin rutikuivaa kilisteltävää. Nimittäin suurin osa suomalaisista tykkää vähän makeammasta mausta, joka maistuu viiniin tottumattomien ja varsinkin olueen tottuneiden suussa yleensä paremmalta.
Kuiva kuohari on merkitty brut, sec, seco tai extra seco. Aloittajan listassa kaikki oli kuivia. Jos on isot juhlat niin voi niitäkin olla pullo tai pari, vieraista riippuen. Mutta ehdottomasti kannattaa varata myös puolikuiva vaihtoehto. Esimerkiksi Freixenet Carta Nevada cava semi seco maistuu yleensä kaikille ja maku sopii hyvin myös marjaisaan täytekakkuun.