Kia ceed takaovet ei aukea

Aaa1234oiu

Kumpikaan.takaovi ei aukea sisältä eikä ulkoa.. missäs vika? Etuovet pelaa normaalisti. Vm 08 kia ceed 1.6 diesel

10

3535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sldkjdfklfdls

      Olet valinnut autosi kolmiovisena eli takaovet puuttuvat kokonaan...

      • KIAmies_

        Oletpa vitsikäs jannu, taidat olla lihava_runkku.
        Nyt asiaan, eli ovet ovat lukkiutuneet, eivätkä aukea. Lukitusmekaanismi on vioittunut. Varaa korjausaika valtuutetusta KIA huollosta.


      • sähkäriätarvitaan

        molemmissa ovissa on tietysti oma mekanismi, joka ei varmasti vaikuta toisen puolen oven toimintaan. jostain sähköviasta tässä on kysymys, eli käsky mekanismeille ei mene perille. sulaketaulusta voi etsiä vikaa, mutta todennäköisesti vika on sulaketta vaikeammin tarkastettavassa komponentissa joten siinä mielessä KIAmies_ on oikeassa, kottero huoltoon.
        ennen huoltoon vientiä kannattaa kuitenkin ottaa akkukaapeli hetkeksi irti ja katsoa toimiiko tähänkin vikaan tuo resetointi. -08 diisseli kiassa akkukaapelin irroitus ei aiheuta mitään ongelmia, mutta ainakin itsellä on ratkaissut muutaman häiriötilanteen.


      • skljfsdkjfkls

        Sulake on helppo tarkastaa, voi olla esim. hapettumaa vaan jolloin virta ei kulje.
        Yksi mahdollisuus on että takaovien johtosarjat ovat vaurioituneet esim. johdot poikki läpiviennissä tms. tai joku taaksen menevän johtosarjan takaovien johtosarjaan kytkevä liitin hapettunut tms.
        Lieneekö näissä jo CAN-väylä johtosarjoissa? Silloin ohjausyksiköt tekee maallikolle kyllä monimutkaisen vianetsinnästä, voihan liittimiä ja sulakkeita silti tarkastaa ensitöiksi. Vikakoodit lukemalla voisi löytyä suuntia missä vika piilee.


    • CRDIsti

      Vai olisiko lapsilukko väännetty päälle?

      • sportageeee

        Luehan oikein huolella aloittajan kysymys ja mietihän tuota vastaustasi............


        Juuri niin, ovet aukeaa ulkoolta lapsilukkojen ollessa toiminnassa.


      • urpo99

        Vaikuttaa saksalaiselta sähkövialta?


    • Kia11111

      Edittiä: tällä hetkellä vain oikea takaovi ei aulea nyt sisältä eikä ulkoakaan... Tuntuu että lukko toimii mutta siitä kohdalta ovi jumittaa edelleen.

      • simlykkaa

        Vaiha skodaan se korean Ferrari!


    • Igolstadin_Rinkula

      Siis sähköinen varmuuslukitus on ongelmana, jos ei aukea edes käsin sisältä. Ettei olisi ohjainboxi saanut kosteutta sateiden takia? Jos toinen ovi alkoi toimimaan itsestään, voisi johtua jonkin paikan kuivumisesta. Tarkasta ettei lattiamatot ole märät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe