Astutimme kanimme kuukausi sitten. Terve 2-vuotias, joka synnytti viime kesänä esimerkillisesti poikueen mahtavaan itse kyhäämäänsä karva-heinäpesään, peitti poikaset karvoillaan ja peitti vielä pesäkopin suun heinillä ja päivysti itse ulkopuolella.
No, tänään oli tämän poikueen laskettu aika, mutta kani synnytteli keskellä päivää pitkin häkkiä ja yhden koppiinkin silmieni alla. Yksi poikasista joko kuoli välittömästi synnyttyään tai syntyi kuolleena. Emo pomppi poikasten päällä ja olin varma että talloo ne kuoliaaksi. Pesää se ei ollut tehnyt minkäänlaista, eikä käyttänyt annettuja pesämateriaaleja. Hain pikaisesti jäätelörasian, jonne kyhäsin pesän (hieroin emon karvoja käsiini) ja siirsin poikaset pesäkoppiin kyhäämääni pesään, etteivät palellu. Sen jälkeen emo synnytti vielä yhden (häkkiin), jota imettikin hartaasti. Kun (taas hieroin emon karvoja ensin) siirsin tämänkin poikasen muiden poikasten luo koppiin, näytin emolle minne poikaset siirsin, en sen koommin nähnyt emoa poikastensa luona.
Aikookohan tuo alkaa ruokkia niitä ja saivatkohan ne ensimmäiset poikaset maitoa ollenkaan.. Synnytystä jouduttiin valitettavasti tällä kertaa häiritsemään, hylkääköhän poikasensa.. Ja onko tässä tapauksessa enää toivoakaan... Kannattaako käydä joka päivä katsomassa pesää ja tarkistaa mahdolliset kuolleet? Aiemmin tarkastimme vasta neljäntenä päivänä poikasten voinnin ja muutenkin puutuimme todella vähän. Miksi niin mahtava emo toimiikin yhtäkkiä täysin toisella tavalla?
Kanin erikoinen synnytys... Selviääköhän poikaset?
4
117
Vastaukset
- Talvikko13
Meillä kani hoitaa hyvin poikasia, vaikka rakennettiin tarhaa(melu, uusi reviiri jne..) yhtäaikaa heti synnytystä edeltävänä päivänä ja vieläpä laitettiin kaksi uutta kania samaan tarhaan.. eli on todella hyvä hermonen kani emo, onneksi!
- Talvikko13
..ja emo sai sydänkohtauksen ennen yöllistä synnytystä..
- kanilleomarauha
Kanin synnytystä ei saa häiritä.Poikasiin ei saa koskea ennen kun ne tulevat itse pois kopista.Koppiin ei saa kurkkia,eikä muutenkaan häiritä odottavan kanin rauhaa.Muuten,kani helposti hylkää poikaset ja jättää ne hoitamatta.Jos poikasten saanti epäonnistuu,ei kannata rasittaa emoa turhaan,vaan jättää jatkossa poikaset kokonaan teettämättä.
- Talvikko13
Aivan. Juuri näin. Olet viisas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.3510044- 415454
- 435033
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2033861- 133423
- 463266
- 312936
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise742693- 442613
- 562523