Taas ilmojen lämmettyä saamme nauttia ansaittua kesälomaa ja seurata iloisia reippaita mustalaisturisteja. Joka vuosi he jaksavat tulla kaupunkiimme viettämään huoletonta "lomaansa". Siispä pidetään invapaikat vapaina ja ei puututa pieniin näpistyksiin eikä pahoinpitelyihin. Näin saamme heidät tulemaan taas ensi kesänä nauttimaan kaupunkimme palveluista ja rikastuttamaan kulttuuriamme.
Kesä tulee ja mustalaiset
alavilainen
7736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Matkailijoita on mukava saada ja heitä palvella, eikös teidän paikkakuntanne halua maailmankartalle matkailun turvin ?? Värillä ja heimolla ei saa olla merkitystä sillä me kaikki kaksijalkaiset olemme ihmisiä ihonväriin ja sukupuoleen katsomatta..
En siis ole rasisti, mutta ...
Valton isoisä oli Keretissä "töissä" 1950-luvun loppupuolella ja Gunnarin eno oli mainarina Vuonnoksessa 1970-luvulla. Oli kuulemma helppoa hommaa aamulla vietiin linjaautolla töihin,ketään ei puhallutettu ,korttia sai pelata kokopäivän ja palkkakin oli kohtalainen. Sairalomaa sai riittävästi ja eläkkeelle pääsi vähän yli nelikymppisenä.
Dimitri kertoi myös sedästään joka oli asuunut Outokummussa ja käynyt kaivosammattikoulua. Oppi aakkoset ja kolmenkertotaulun ennenkuin joutui sairaseläkkeelle heti kaheksantoista täytettyään. Pelasi myös pesäpalloa Outokummun Partion joukkueessa ja löi toista sataa juoksua yhdellä kaudella.
Mustalaisia nähty Outokummussa!
Miten me tästä selviämme??
Ensin oli kaupunki täynnä maahantunkeutujia ja nyt neljä mustalaista.
Kohta äitimme ja isämme raiskataan!
Poliisilaitos takaisin!
buhhahhaa.. oisi vaikka romaani kirjoitettavaksi mustalaistia. Kiva katsoa kun yöllä tehdään sitten laitonta autokauppaa parkkiksella
Eikö yöllä saa tehdä autokauppaa?