Yo-kirjoitusten uusiminen vuosien jälkeen

Uusimaan

Hei,

olen kirjoittanut ylioppilaaksi vuonna 2008. Opiskellut olen tässä välissä, mutta nyt alan vaihtaminen haaveena ja sitä myöten mielessä siintävät yliopisto-opinnot. Haluaisin nyt kuitenkin käydä uusimassa pari ainetta, sillä jos jo ensi vuonna pääsykokeisiin vaikuttaa yo-kirjoitusten(/amiksen) pistemäärät suuremmalla panolla, niin sisäänpääsy tulisi olemaan tämänhetkisillä yo-arvosanoillani varmaan mahdotonta.

Itse kysymykseen: voiko kirjoituksiin osallistua esim. aikuislukiossa? Yritin ottaa yhteyttä pariin (mm. Eiran aikuislukio), mutta en ole saanut henkilökuntaa toistaiseksi kiinni. Malttamaton kun olen, niin olisi kiva kuulla infoa, jos jollakin on sitä antaa.

Kiitos vastauksista.

4

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AloittajaUusimaan

      Heh...panolla = PAINOLLA*. :D

    • enkorottais

      Yliopistoon otetaan noin puolet opiskelijoista pelkän pääsykokeen perusteella, joten parin arvosanan korottaminen voi olla tarpeetonta.

      Kokeita voi hyvin uusia aikuislukioissa, mutta yleensä aikuislukiot odottavat, että osallistut sitä ennen opetukseen. Tämä on nyt tärkeää sikälikin, että ensi syksystä lähtien yo-kokeita aletaan tehdä sähköisesti. Ihan pystymetsästä ei voi mennä kokeisiin säheltämään. Syksyn kirjoitukseen ilmoittautuminen päättyy näinä päivinä.

    • vomps

      Heippa! Ite kävin tänä keväänä Helsingin aikuislukiossa korottamassa arvosanoja. Ainakin yhdelle kurssille piti ilmoittautua, vaikka sillä ei ollutkaan väliä, minkä arvosanan sai. Kesää vasten voi olla hankala saada ketään kiinni, kun opot ja opettajat on lomilla, ja syksyn kirjoituksiin taitaa muutenkin olla liian myöhäistä. Mutta jos ensi keväänä meinaat korotella arvosanoja niin ole syksyllä ajoissa yhteydessä aikuislukioihin tai sitten omaan lukioosi, josta aikoinaan kirjoitit :)

    • kkmmss2

      Eiran aikuislukion toimisto ja ilmoittautuminen alkaa taas elokuun ensimmäisenä päivänä 1.8.

      Eirassa on panostettu erityisesti luonnontieteiden opetukseen ja siksi kirjoitustulokset näissä aineissa on niin hyvät verrattuna muihin aikuislukioihin.

      Jos sinulla on lukion päättötodistuksen sijasta ammattikoulu tutkinto, niin pääset varsinaiseksi oppilaaksi ilman aineopiskelijamaksua ja voit prepata haluamiasi aineita vapaasti ennen kevään kirjoituksia (johon voit osallistua, koska sinulla on ammattikoulun paperit pohjalla).

      Eirassa aloittaa syksyllä kurssiton opetus kaikissa matemaattisissa aineissa. Voit siis käydä halutessasi tavallisessa tuntiopetuksessa tai edetä omaan tahtiin, opettajan avustuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe