Alle puolet kirjoittaa enää ruotsin

Yo-kokeissa, suunta on normaali ja hyvä.
21231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

yo-man-ruotsi

Äänestä

Och allt färre finlandssvenska skriver finska i studenten. Bra riktning. Varför skriva ett onödigt litet språk när man kan satsa på de internationella språken och sedan flytta utomlands

1Äänestä
  • Te hurrit muutatte mielellänne ruotsiin, ja sehän sopii.

    Äänestä

suomen nuorisolta kova kannanotto;)

Äänestä

Ja osa kirjoittaa vain sen takia, että joihinkin yliopiston linjoihin vaaditaan rasistisesti yo-ruotsin kirjoittaminen (esim. Helsingin oikeustieteellinen).

Äänestä
  • Pistäpä tuosta lupaamaasi linkkiä tulemaan.

    Äänestä

On se melko kaunista. Hurrit vähenee ja pidot paranee.

Äänestä

Yes. Meidän kieltä osaavien asema vain paranee työmarkkinoilla!

1Äänestä
  • On aivan eri asia kirjoittaa ruotsi yo-kokeessa kuin osata sitä kunnolla.

    1Äänestä

Nuoriso äänestää pakkoruotsia vastaan tällä teolla :)

Ja itä-Suomessap poltetaan ruotsinkirjoja !

Hienoa Suomen nuoret !

Äänestä

Nämä kaikki, jotka jättävät ruotsin kirjoittamatta, ovat sitten varmaan fennofobisten nettisvekojen mielestä kauheita "fennoja".

No - näiden fennojen määrä kasvaa vuosi vuodelta.

1Äänestä
  • Ja meille kieltä taitaville on paremmat sanssit saada parhaat työt! Yes.

    1Äänestä

Parhaat työt menevät osaajille ja mm saksan taitajille, ruotsilla ei tee enää työelämässä mitään.

Äänestä
  • Enemmän on kuitenkin toisenlaisia kokemuksia. Ruotsin kielen yo. koe pitäisi olla pakollinen muuten fennot lusmuilevat liian paljon.

    Äänestä

  • Ruotsin kielen yo-kokeen kirjoittaminen on osoitus suoraryhtisestä suomalaisuudesta. Se on jo ensimmäinen osoitus kypsyydestä merkittäviin tehtäviin yhteiskunnassa.

    1Äänestä

  • JyväjaAkana kirjoitti:

    Ruotsin kielen yo-kokeen kirjoittaminen on osoitus suoraryhtisestä suomalaisuudesta. Se on jo ensimmäinen osoitus kypsyydestä merkittäviin tehtäviin yhteiskunnassa.

    Olet fennomaani eli idiootti!

    Äänestä

nuoriso inhoaa pakkoruotsia ja jopa osa ruotsin opwttajistakin..!

Äänestä

Ei ole ihme että rusut koventavat otteitaan pakkoruotsin puolesta. Onhan sen suosio laskenut jo alle puoleen opiskelijoiden piirissä.

Äänestä

Jos nämä pakkoruotsin jättäneet ovat lukeneet saksaa, niin he ovat halutumpia työntekijöitä kuin marginaalikieltä ruotsia opiskelleet. Tai jos he ottivat pitkän matematiikan ruotsin sijaan, niin silloin he pääsevät helpommin jatkamaan opintojaan yliopistoon, vaikka hurreilla olisi minkälaisia etuja puolellaan.

Äänestä

Aivopesu ruotsin kielen tarpeellisuudesta ja kaksikielijärjestelmän autuudesta ei ole enää täydellistä opettajien keskuudessa. Nyt opiskelijatkin ovat huomanneet että ruotsin kieli ei tee autuaaksi, vaan sen sijaan on hyvä opiskella hyödyllisiä asioita.
Ehkä Ahvenanmaan esimerkki on antanut ajattelun aihetta. Miten muuten svekot selittävät tämän yksikielisen Ahvenanmaan?

Äänestä

moni opettaja iomoittaa koululuokille avoimesti pakkoruotsin olevan hanurista.meivät siis ainoastaannoppilaat vaan myös opettajat ovat nousseet pakkoruotsia vastaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aika.nannaa kirjoitti:

Yo-kokeissa, suunta on normaali ja hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu