Farkut ja kumisaappaat ainoa oikea valinta

Mitään vaeltelukenkiä tai muita mukamastaktisia reisitaskuhousuja ei tarvita. Farkuilla ja kumisaappailla pärjää kelillä kuin kelillä ainakin huhtikuun ja lokakuun välillä. Samoin turha mitään hienostelurinkkoja tai rosnapelleilyjä, tarjoustalosta saa parillakympillä riittävän hyvän rinkan tai repun ja kyllähän päiväreissulla menee kamat vaikka muovikassissa. Niin sanotut oikeat retkeilykamat on vaan uusavuttomille tehtyjä rahastuskonsteja!
14424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kovin on aloittajalla modernit retkeilyvaatteet, ennen mentiin kuluneella rippipuvulla ja vanhoilla monoilla ja hyvin pärjättiin. Kirves vielä ja alumiinikauha, evääksi pätkä siimaa ja ongenkoukku huopahatun ympärillä.

Äänestä

Okei.

Pärjääminen onnistuu varmasti ohjeillasi, mutta harrastamisessa on usein kyse muustakin, kuin pärjäämisestä.

Golffari saisi radan kierrettyä varmaan yhdelläkin mailalla. Lintubongari voisi bongailla Lidlin kiikareilla, tai vaikka paljain silmin. Metsästäjä saisi jotain ammuttua venäläisen sotilaskiväärin avotähtäimillä ja 50 kilometrin pyörälenkin tekee kyllä mummon perintöpyörällä, kunhan lähtee pikkuisen aikaisemmin ja tulee myöhemmin.

Äänestä

reisitaskufarkkuja on tulossa myyntiin.

Äänestä

Aloittajan kirjoitus poraa sikäli ytimeen,että nykyään monet retkeilee paksulla lompakolla.
Kallein ei kuitenkaan ole se paras.

Ja kamoja voi myös vuokrata,niiden ei tarvitse olla omia.
Käytettynäkin voi ostaa.

Tärkeintä on kuitenkin testata kamoja ennen reissua jottei tule ikäviä yllätyksiä.

Kalleinkin varuste on pettymys jos se hiertää,hankaa tai ei vaan istu juuri sinulle.

Itse olen käynyt retkeilykaupoissa tsekkaamassa sopivia ja sen jälkeen etsinyt samoja tai vastaavia kamoja edullisesti nettikirppiksiltä,kierrätyskeskuksista ja kirppareilta.

Mulla kun ei ole sitä paksua lompakkoa.

Viimeisin löytöni on Keenin sandaalit 10 euroa käytettynä kun uutena maksavat yli satasen...

Aikaa toki tämänlaatuinen etsintä vaatii.

Äänestä

Kumisaapaat on pirun keksintö sellaiselle jolla on todella hikoilevat jalat.
En pystyisi käyttämään moisia.

Strets-farkut taas voisin hyvin huolia retkeilyyn mutta usein kesähelteellä ovat liian kuumat hikoilevalle.
Kevyempää matskua löytyy vaikka verkkari-osastolta.

Äänestä
  • Mulla on vaelluksella ukilta perityt kahluusaappaat. Hyvät ja kinkyt. Tykkään. (Makekin tykkää)

    Äänestä

On tosi, että Etelä-Suomen metsissä kumpparit ovat parhaat vaellusjalkineet yhä edelleen. Kylmällä kelillä villasukilla ja kesällä jalkaräteillä. Farkkuja parempia housuja toki löytyy, mutta ei farkutkaan käyttökelvottomat ole. - Hengittävät ja kestävät.

Äänestä
  • Jotkut suosivat lenkkeilyssä paljasjalkalenkkareita. Kumisaappaat metsässä vahvistavat jalan lihaksia vähän samalla tavalla.

    Lenkkitossusukupolven pullamössönilkat nyrjähtävät sijoiltaan, jollei jalkaa paketoida tukevaa lastaa muistuttaviin vaellusjalkineisiin.

    Äänestä

Hyvin lankatut maiharit tai kalvomaiharit ovat hyvät jalkineet. Farkkuja en käytä edes oikein normaalioloissa, niin eipä sellaisia viitsi erikseen retkelle hommata.

Varustelekan ja muiden vastaavien sotilaallis-metsähenkiset kamat ovat ihan hyviä, ja vankkaa tavaraa saa usein järkihintaan, kun ne eivät ole super-magic-X3-kalvolla varustettuja eikä lapussa lue haaglööfs.

Äänestä

Vahvasta puuvillasta tehdyt reisitaskuhousut ja maiharit ovat hyvä kesävarustus, jos ei nyt tarvitse olla ihan alati kahlaamassa lätäköissä ja jokien pohjia pitkin. Pidetään vaan ne maiharit kunnon lankkauksessa ja vahassa, niin mennään mokoman suon yli että heilahtaa!

Äänestä
  • Pakko mennä yli että heilahtaa. - jo kastuisivat, jos jäisi paikoilleen seisoskelemaan;)

    Tosiasiassa tuollaisia minäkin suosin kumppareiden ohella. Kalvokengät ovat useimmiten liian jäykkiä, johonkin kivikkoon tarkoitettuja. Lisäksi usein tajuttoman kalliita.

    Äänestä

  • Kyllä nuo jäykät ja raskaat varsinaiset vaelluskengät tuntuvat vähän keskieurooppalaisilta vimpaimilta, alppimaastoon sopivilta siis. Kyllähän niillä tietysti sitten lappilaisessa rakkakivikossa painelee myös. Mutta selviäähän niistä noilla mainituilla solttukengilläkin.

    Äänestä

  • Vaan mitenpä olisi ihan vaan turvakengät? Ei kalliita kotimaisia, joissa pohjat murenee itsekseen käytit kenkiä tai et, vaan halpakaupasta silloin kun sattuu olemaan. Sellaisia olen käyttänyt ihan jokapäiväisinä kenkinä, tosin en koskaan vaellellut missään kun en tiedä mitä hortoilua se on. Marjametsässä kumisaappaat joissa villasukat ja aaltopahvipohjalliset.
    Ne aaltopahvipohjalliset ovat hyvät ja halvat. Niitä parempia ovat vain kokolattiamatosta leikatut, mutta niitten reunat pitää käsitellä vaikka Eri-Keeperillä purkautumisen estämiseksi.

    Äänestä

Minulle ovat tuulipuvunhousut ja kumisaappaat riittäneet mainiosti. Jalat tietysti hikoilevat saappaissa, mutta niin ne hikoavat kaikissa muissakin kengissä. Laitan jalkaani tavallisen puuvilla taikka frotee-sukan lisäksi myös paksun villasukan kesälläkin. Villasukka imee kosteutta, jolloin jalka ei haudu saappaassa samalla tavalla kuin tapahtuisi ilman sitä.

Farkut ovat varmasti monen mieleen, mutta minusta ne ovat jokseenkin painavat, varsinkin kosteina taikka märkinä, jolloin ne ovat lisäksi hyvin nihkeät. Farkut myös kuivuvat hitaasti keveisiin housuihin verrattuna. Voihan sitä tietysti yrittää pukeutua sään mukaan ja retkeillä vain aurinkoisina päivinä, mutta aika usein kastuu joko yllättävän sadekuuron vuoksi taikka ihan vain ojia ja puroja ylittäessä.

Mitä hienoihin varusteisiin tulee, löytyy hifistelijöitä joka lajiin. Jos vaeltamista tai muuta eräretkeilyä harrastaa, olisi tärkeää käyttää niitä varusteita tarkoituksensa mukaisesti. Ikävimmässä tapauksessa varusteet vain keräävät pölyä autotallissa taikka komerossa, kunnes ne kaivetaan esiin vain yritettäessä tehdä vaikutusta vierailulle saapuneeseen naapuriin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oikea.eräjäärä kirjoitti:

Mitään vaeltelukenkiä tai muita mukamastaktisia reisitaskuhousuja ei tarvita. Farkuilla ja kumisaappailla pärjää kelillä kuin kelillä ainakin huhtikuun ja lokakuun välillä. Samoin turha mitään hienostelurinkkoja tai rosnapelleilyjä, tarjoustalosta saa parillakympillä riittävän hyvän rinkan tai repun ja kyllähän päiväreissulla menee kamat vaikka muovikassissa. Niin sanotut oikeat retkeilykamat on vaan uusavuttomille tehtyjä rahastuskonsteja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu