Kävin iin hautausmaalla niin ihmetyksekseni katsoin että onko iin seurakunta ottanut maahanmuuttajia töihin? Eikö omassa kylässä olisi työntekiöitä löytynyt?
Ii hautausmaa
11
868
Vastaukset
- Hämmentävää
Tiedätkö, että nyt maahanmuuttajat tärkeintä saada oppimaan Suomenkieli ja työllistettyä. Kantasuomaliset antaa tilaa fiksusti maahanmuuttajille totuttautua uuteen kulttuuriin, ei mikään huonoasia jos esim. muslimi hoitaa luterilaisten hautoja.
- Irma_Jakkukylästä
Ensin olisi hyvä opettaa oma kansa puhumaan ja kirjoittamaan omaa kieltään. Ja joo, kohta mamut leikkaa ruohonkin vaikka sen pitäisi olla postinjakajien hommaa!
- suomen.maikka
Kenen kanssa ne hautuumaalla porisevat sitä sinun Suomenkieltäsi? Hyvää tekisi opii Irmallekin.
- Hehehoh
Onko se noin vaikea ymmärtää luettua? Lue tarkkaan ajatuksella Irman teksti, hän kirjoitti omasta kansasta.
- Seljänperä
suomen.maikka kirjoitti:
Kenen kanssa ne hautuumaalla porisevat sitä sinun Suomenkieltäsi? Hyvää tekisi opii Irmallekin.
Sanakirjan avulla ja hautuumaalla asioivien omaisten kanssa, taisit kirjoittaa nimim. väärin pitikö se olla muikku, eikä maikka, kirjoitustyylisi paljasti,tai olet alkuperäinen iiläinen. Iiläiset ovat ”tillillii”
- terokekkonen
Seljänperä kirjoitti:
Sanakirjan avulla ja hautuumaalla asioivien omaisten kanssa, taisit kirjoittaa nimim. väärin pitikö se olla muikku, eikä maikka, kirjoitustyylisi paljasti,tai olet alkuperäinen iiläinen. Iiläiset ovat ”tillillii”
Arvostetun tiedelehden mukaan (scienes medical news), Haukiputaalla on maailman eniten homoja keskimäärin.
- SotiemmeSankaritRauhaan
Kauhiaa!
Onko siis totta, että sotiemme veteraanien hautoja hoitaa Iissä nee....rit ja rättip...ät?
Minne on veteraaniemme kunnioitus hävinnyt, jos mamut ja matut saavat rellestää sankarihaudoillamme.
Minä vaadin kunnollisia ja rehellisiä Odinin Sotureita eli Soldiers Of Odin järjestön edustajia hoitamaan Iin hautausmaata.
Mihin tämä rakas Isänmaamme on menossa.
Lopuksi sopiva laulu tähän:
https://www.youtube.com/watch?v=e1jleqoINjM - R_ovasti_omalta_kylältä
Tietääkseni EI ole ottanut.
Mitä kylää tarkoitat?
Ojakylä?
Jokikylä?
Hyryn kylä?
Olhavan kylä?
Yökylä? - Iiläänen
Joo joo antulla oli jääny naama pesemättä siinä teille mamua
- Huolestunut
Wiikin pennut ne vain pilailee siellä.
- Pellethuutelee
Iin trollitko täällä taas huutelee? Naurettavaa keskustelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5404665Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183751Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842352Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4862230Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.891578Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1191556- 1571413
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel811353- 711339
- 841164