Oesikkoon tuo ieti?

setäkari

Mitenkään se meille käänöö, kun veljen poejan lakkijaesiin oomma tulossa. Eokko sano, jotta myö ei männä häeriöksi heijän kottiin vaen tullaan suoraan kirkolle. Myö kun tullaan pohjosesta piästään kantatieltä kirkolle solahtammaan meleko sukkelasti.
Nurmeksessa käävään vähän purasemassa, ja pietään huoli jotta kaikki kuuloot jotta Kuopijjoon ollaan mänössä. Lieksassa ei tohi pysähtyy.

Sehän se mielessä sassaroepi, jotta mitenkä se on ulukopaekkakuntalaesena siellä puku piällä ieti liikkuu. Sitä kun ei näämmä hyvällä katota. Suattaa tulla pahoja silimääksii. Ite tuota lietännöö turvassa, kun autossa istuttaan. Laitettaan aurinkosuojat kaikkiin ikkunoehen, varmuuven vuoksi.

Meijän poeka se on se varsinaenen ongelma. Se kun tulloohi serkkusa juhliin etelän suunnasta, julikisella liikenteellä. Myöhästyy juhlan alusta ja joutuu kävelemmään kirkolle. Sen minä jo huolehin, jotta ei ainakkaa samsonitteen tavaravähiään tellee. Jos ei huushollista muuta laukkua löyvy niin mieluumin vaekka jätesäkki sitten. Onneksi se nyt siä jiähtyy. Puvun piälle käskin laettoo jonnii vanahan palttoon. Sammoo kalinperrii kun Uunolla aena on. Kengät suapi kertakäättö suojilla peittee. Lupasi varastoo päeväkoen etteisestä. Kelloohan sillä ei oo ollu kymmenniin vuosiin. Siitä ei oo huolta. Ottakkoon lapsesa kännykän. Niin ei tule siitäkään vanahasta romusta sanomista.

Sua nähä suapiko sitä ensi yönä nukuttuu kipenettää, kun niin jännittää mitenkä meille kääpi.

21

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervetuloavaan

      Heh,heh. Sana hallussa.

    • Onhan_näissä_oltu

      Oikeaeta asiasta kirjottaa setäkari!
      Mie kun itekkii oo ollu joskus vastaavanlaisii tilanteissa, nii jonkun verran ymmärrän siun huolias elikkä henkisiä paineita.
      Muuta en oikee pysty neuvomaa, sillä tarpeeks hyvinhä tuota oot hummiittikopassa itekkii nuo onkelmakohat ajatellu, mutta sen vihjeen annan että kehotan eukkoos käyttämää minkkiturkin kanssa Hankkijan oranssista lippalakkii. Se niiku antaa ympäristölle merkin ettei hää halluu näytellä mukamas jottai parempaa immeistä, vaan sullautuu ympäristöö ja olla niiku muutki.

    • saurailija

      Parodia on aina paikallaan:))

      • hymyhuulin

        Varsinkin taitavasti kirjoitettu sellainen.


    • tilanpuuteko

      Onko lakitus todellakin kirkossa nykyään? Mikä lienee syynä moiseen järjestelyyn?

      • lisäneuvo

        Sitä minäkin mietin?

        Aloittajalle: Viestitä vielä pojallesi, että pitää kiinni matkatavaroistaan kaikin keinoin, ettei bussikuski vaan vahingossakaan nostalla niitä tavaratilaan:)


      • VitsiTeller

        Oletteko koskaan kuulleet taiteilijan vapaudesta. Tai, vanhemman oikeudesta.

        Äärettömän hyvä aloitus. Ei loukkaa ajatusta eikä henkilöä, ei rotua eikä väriä. Ei uskontoakaan. Pistäkää paremmaksi pösilöt.

        "lisäneuvo" Älä ole liian tosikko. Elämä ei pelastu kommenteillasi tai eriviittauksiin.


    • kukatietääpi

      Kyllä on kirkossa, mutta syytä en tiijä.

      • Käsityksiä

        Eikös sanontaa "kirkolle" käytetä kun noin niiku ylleisesti puhutaa kirkonkylästä, eli paikkakunnan keskustasta, olipa se vaikka kaupunki.
        Sellasee käytäntöö mie oon tottunu.


      • ev.lut

        Juu niin se on, muttei Lieksassa, kun meillä sanotaan kylälle. Se on peruja jo kauppalan ajoilta.
        Kirkkoja on ollut Pielisjärvellä useita muistaakseni viisi: Pankakoski, Nurmijärvi, Vieki, Koli ja Vuonislahti?


    • Setäkarin luvalla voisin laittaa tänne leikkimielisesti senkin synnyn, jos ketä kiinnostaa;)

      Siis en setäkarin synnystä yhtään mitään vaan, vassin tarinasta jotain ikuista;)

      Sit vois makoamah mennä.

      • eiturhaapagistah

        Pidetään tämä vaan huumoriketjuna, kyllä me yhteyden useimmat muistamme.


      • nomikäänsheriffi

        Näin olkoon.

        Voima on hyvä. Ymmärrys voiman kanssa pareet. Mokomat Kuptsan starinat saattaa juosta hameen helmojen perään;)


    • uteliaana.kyselen

      Ei ole vieläkään selvinnyt syy. Miksi lakitus järjestetään kirkossa? Milloin lienee sinne siirtynyt?

    • nomikäänsheriffi

      Ei ole ensimmäinen kerta. Ei se heti ole nyt siirtynyt.

      Ottakaa selvää. Minun ei ole kaikkea syytä selventää.

      • abi1979

        Minkä takia sitten vastaat? Ei ole pakko jokaiseen asiaan puuttua.
        Asiallinen kysymys, koska me aiemmin vietimme lakkiaisia koululla. Tosin koulurakennus on nyt toinen kuin minun aikoinani. Silloin oli vielä Lieksassa kaksi lukiota.

        Oikein hyvää koulujen päättäjäispäivää kaikille!


    • Käytännöllisyys

      hyvät, avarat ja valoisat tilat ovat todennäköisin syy sille, että juhlat on järjestetty kirkossa jo useamman vuoden ajan. Lisäksi kirkossa on hyvä äänentoisto ja laitteet. Flyygelikin taitaa olla lieksan parhaimmistoa.

      Onhan juhlayleisön paljon mukavampaa olla väljemmin ja nauttia arvoisan juhlan tunnelmasta hyvissä tiloissa.

      Paljon Onnea vaan uusille ylioppilaille ja ammatteihin valmistuneille!

      PS. Toivottavasti kaikki meni, hyvin niin juhlakaluilla kuin vieraillakin, hyvästä pukeutumisesta huolimatta;)

    • suomalaisperinne

      Eikä kirkon tiloissa niin ryypätä, ja sitten tapella suvun kesken äetvaennoon perinnöstä? Jos olisi jossain muualla, niin tappeluhan se loppuillasta tulisi niitä tavaroiden jakoa muistellessa, että kuka vei aikoinaan mitäkin, vaikka minä se olisin halunnut! Pahimmillaan on ollut ambulannssia ja poliisia paikalla, ja joskus palokuntakin!

      • Uskomatonta_

        "Eikä kirkon tiloissa niin ryypätä, ja sitten tapella suvun kesken äetvaennoon perinnöstä"
        =
        Mitäääh?

        Onko joskus lieksalaistenki joukossa ollu joku nii rikas, että ois ollu ihan perintöö jaettavaks?


      • silimä.mustana.kottiin
        Uskomatonta_ kirjoitti:

        "Eikä kirkon tiloissa niin ryypätä, ja sitten tapella suvun kesken äetvaennoon perinnöstä"
        =
        Mitäääh?

        Onko joskus lieksalaistenki joukossa ollu joku nii rikas, että ois ollu ihan perintöö jaettavaks?

        meijänki perikunnassa jäe haataesten jälkeen 3 pkt. kahvia jaa ne 8 perilliselle tappelu siitä tul


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      272
      4857
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      39
      3168
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2994
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2092
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2052
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1771
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe