Ahkera siivooja kuuluu keskiluokkaan

Orponystävä

Kokoomuksen tuleva puheenjohtaja linjasi. Laiska siivooja on huonompaa väkeä. Olethan ahkera niin pääset keskiluokkaan.

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kinkkuvoileipä

      Kokoomus kalastelee jo siivoojien ääniä. Että ahkeruudella keskiluokkaan. Vain 16 tuntia töitä päivässä ja oletkin keskiluokassa. Tai siis 16 tuntia ja 6 minuuttia, kunhan PAM hyväksyy kiky-sopimuksen.

      Esimies saa olla laiskakin ja silti kuuluu keskiluokkaan, mutta siivoojan tulee olla ahkera. Nyt kaikki siivoojat ahkeroimaan, keskiluokka siellä melkein jo häämöttää. Ihan käden ulottuvilla. Ihan vähän vielä. Vielä hiukan ahkerammin, melkein siellä jo.

    • fiksulaikkari

      Ei ole pakko siivoojan äänestää vasemmistoliittoa. Kokoomus on työn eikä lorvinnan asialla. Tyhmempikin voi päätellä ketä äänestää jos on ahkera ja haluaa tehdä töitä. Kunnallisella puolella varmaan tuntematon juttu.

    • lahtarimikälahtari

      Siivoojankin tulisi tulla palkallaan toimeen ei tänä päivänä.Ei koskaan kokoomuksen kelkkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      154
      5194
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2753
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      87
      1752
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      976
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      893
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      893
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      868
    Aihe